Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat: ”Sarayın medyasından korkan, onlar gibi olsun!”

1 Ocak gecesi Boğaziçi Üniversitesi dahil olmak üzere 5 farklı üniversiteye kayyum rektörler atandı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenleri, siyasal iktidarın Prof. Dr. Melih Bulu’nu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasına tepki göstererek, ”kayyum rektör” istemiyoruz talebiyle protesto eylemlerine başladılar. Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan kayyum karşıtı protestolar büyük bir hızla ülkenin dört bir yanındaki üniversitelere yayıldı.

YOL TV, ÖĞRENCİLERİN SESİ OLDU!

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ( AABK) bileşeni federasyonlarını ve bu federasyonlara üye olan Alevilerin desteğiyle 15 yıldır yayın hayatını sürdüren Yol Televizyonu, yayın çizgisinin gereği olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin protesto eylemlerine duyarsız kalmadı. Yapılan protesto eylemlerini ve öğrencilerin haklı talplerini ekranlarına taşıdı. Yol Tv’nin bu doğru tutum iktidarı ve iktidarın güdümündeki basını çok rahatssız etti .  Yandaş basın, Yol Tv’nin bu tutumundan duyduğu rahatsızlığı şu ifadelerle dile getirdi: ‘‘ Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan eylemleri köpürten Yol Tv…” ”Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan eylemlerin büyümesinde yalan haberleriyle etkin rol oynayan YOL TV’nin sahiplerini araştırdık. YOL TV’nin ortaklarının Özgür Öz, Veli Aydın ve Hüseyin Mat olduğu öğrenildi…”

Boğaziçi Üniversitesi’nde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı protestolar 1 Şubat günüde devam etti. Öğrenciler gündüz saatlerinde Etiler semtinde toplanıp Boğaziçi Üniversitesi’ne yürümek istediler. Etraflarını saran polis güçleri öğrencileri gözaltına alarak yürümelerini engellemeye çalıştı. Polis, direnmeye kalkışanları  yerlerde sürükleyerek,  tekmeleyerek gözaltına aldı. Akşam saatlerinde ise özel güvenlik görevlilerinin sopalı müdahalesi sonrası devreye çevik kuvvet girdi. Üniversiteye konvoy halinde giren polis öğrencilerin direniş nöbetini dağıttı. Gün içinde  159 kişi gözaltına alındı.

Polisin zor kullanarak öğrencilerin yürümesini engellediği ve öğrencileri gözaltına aldığı sırada, orada çekim yapan Yol Tv ekibinin çekimleri haber merkezi tarafında video olarak hazırlanıp Twitter’da paylaşıldı. Söz konusu videoda, polisin öğrencilere sürekli olarak ”Aşağı bak, toplu gezmek yasak” dediği iddiası ileri sürülmüş ve bu sözler hazırlanan haber videoyosuna yazı olarakta eklemişti.

Twitter’da  ‘Aşağı  Bakmayacağız’ etiketiyle paylaşılan video ile ilgil Yol Tv Haber Merkezi daha sonra yazlı bir açıklama yaparak, haberde yer alan ”Aşağı bak, toplu gezmek yasak” sözlerinin  ”editoryal bir hata” olduğunu kamoyuna duyurdu. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Boğaziçi protestolarında dün yayınlanan bir videomuzda yer alan polisin müdahale biçimi ve ifadeleri kamuoyunda gündem oldu. Emniyet Genel Müdürlüğü, videodaki polisin “Aşağı bak” değil “Aşağıdan” ifadesini kullandığını belirten bir paylaşımda bulundu. Söz konusu haberle ilgili olarak Yol TV Haber Merkezi olarak bir açıklama yapma gereği duyduk.

Kameramanımız söz konusu videoyu hızla editörlerimize ulaştırdı. Kargaşa esnasında polisin ne söylediğini tam olarak duymuş değil. Videoyu çözümleyen editörlerimiz, polisin ifadesini “Aşağı bak” olarak anlayarak haberi bu doğrultuda hazırladılar. Kendi videomuzu tekrar tekrar dinlediğimizde, videonun ne başında ne de devamında polisin ifadesi “Aşağıdan” olarak anlaşılmıyor.

Yol TV’nin bu haberde öne çıkarmaya çalıştığı konu, protesto eylemi yapmak isteyen öğrencilerin basit gerekçelerle gözaltına alındığı gerçeğidir.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün başka bir açıdan yayınladığı videoda, yayınladığımız videonun aksine, polisin “Aşağı bak” değil “Aşağıdan” dediği anlaşılıyor. Bu noktada kargaşa esnasında çekilmiş bir videodaki sözleri editörlerimizin yanlış anlamasından ibaret bir editoryal hata söz konusudur.”

A HABER’İN BAŞINI ÇEKTİĞİ YANDAŞ BASIN YOL TV’Yİ VE ALEVİ KURUM YÖNETİCİLERİNİ HEDEF ALDI

Yandaş basında yer alan hedef gösterme, karalama ve iftira atma içerikli haberlerin merkezinde AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat, AABF  Yöneticisi Özgür Öz, Yol TV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Aydın ve AABF’nin eski yöneticisi Hıdır Temel var.

”Boğaziçi Üniversitesi’nde başlayan eylemlerin büyümesinde yalan haberleriyle etkin rol oynayan YOL TV’nin sahiplerini araştırdık. YOL TV’nin ortaklarının Özgür Öz, Veli Aydın ve Hüseyin Mat olduğu öğrenildi”  ifadelerinin yer aldığı haberlerde AABF Eski Genel Sekreteri Özgür Öz’e ilişkin şu yalan ve iftiralar sıralanmış: ” Yol TV hissedarlarından Özgür Öz’ün; PKK/KCK faaliyetleri kapsamında PKK/KCK terör örgütü mensubu olduğu, 10 Mart 2011 tarihinde yurt dışına çıktığı, terör örgütü propagandası yapmak suçundan aranma kaydı bulunduğu ve Almanya’da ikamet kaydının bulunduğu bildirildi…”

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ı,  Türk milletini, Cumhuriyeti, devletinin kurum ve organlarını aşağılayan bir insan olarak gösterme çabası içine giren yandaş basın, Mat’ın hakkında ‘adli olay kaydı’nın bulunduğu iddiasını ileri sürdü.

Yol TV hissedarlarından olan Hüseyin Mat’ın da; Türk milletini, Cumhuriyetin devletin kurum ve organlarını aşağılama suçundan hakkında adli olay kaydının bulunduğu, 17 Eylül 2004 tarihinde Türk vatandaşlığını kaybettiğini, Almanya’da ikamet kaydının bulunduğu öğrenildi…”

Yandaş basının iftiralardan ibaret olan haberlerinde, Yol TV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Aydın’a yönelik ise şu yalan  ifadeler yer alıyor: ”Yol TV Yönetim Kurulu Başkanı ve hissedarlarından Veli Aydın’ın ise; Devrimci Halk Birliği isimli yasadışı örgüt mensubu olduğu iddia ediliyor.”

Hızını almayan yandaşlar hazırladıkları yalan yanlış dolu olan haberinde, AABF’nin eski yöneticilerinden Hıdır Temel’e yönelikte iftiralardan ibaret olan ifadeler kullanmışlar: ” Yol TV kurucu genel müdürlerinden olan Hıdır Temel hakkında; DHKP-C terör örgütü lehine toplama kararı verilen Kurtuluş Dergisi ve diğer yayınların gönderileceği adresin sahibi olduğu iddia ediliyor.”

AABK EŞİT BAŞKANI HÜSEYİN MAT, YAZILI BİR AÇIKLAMA YAPARAK YANDAŞ BASINA CEVAP VERDİ

AABK Eşit Başkanı Mat, ” Baskılar bizi yıldıramaz” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, ”Sarayın medyasından korkan, onlar gibi olsun” ifadelerini kullandı. Mat, açıklamanın devamında şunları ifade etti:

”Dün Aydınlık Gazetesi, bugün sarayın havuz medyası tarafından yalan, iftira ve tehtid haberlerine maruz kaldık.

10 Aralık 2020 tarihinde Kamu Tüzel Kişilik statüsünü elde etmemizle birlikte resmi ideoloji tüm imkanlarıyla saldırmaya başladı. Şimdi de Yol TV programları üzerinden kurumumuzu ve yöneticilerimizi hedef gösteriyorlar.

Çünkü yalan, iftira, hırsızlık, yolsuzluk ne kadar haksızlıkları varsa her yerde teşhir ediyoruz. Çok rahatsızlar bizden. Ama bilsinler ki, rahatsız etmeye devam edeceğiz.

Ölmeden ölüp, ikrar verip, öyle girdik bu yola. Alevileri ve Alevi kurumlarını birbirinden ayırmak ve parçalamak adına yapılan tüm oyunları bozacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu olarak bağımsız çizgimizi koruyarak, inancımızı, ikrarımızı, yolumuzu demokratik mücadelemizle büyüterek devam edeceğiz.

Laik, özgürlükçü, çoğulcu ve demokratik bir Cumhuriyet için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Sarayın havuz medyasını yalan, iftira ve tehtid haberleri karşısında hukuksal süreci başlatacağız.

Hak aşkına, Yol aşkına, Pir aşkına, Halk aşkına yola devam…

Aşk ile.”

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir