Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

DÜSSELDORF’TA BOĞAZİÇİ ÜNİVERSTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE DAYANIŞMA  EYLEMİ -VİDEO

DÜSSELDORF’TA BOĞAZİÇİ ÜNİVERSTESİ ÖĞRENCİLERİ İLE DAYANIŞMA  EYLEMİ

İstanbul Boğaziçi Üniversitesin‘ne AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanmasına karş, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ve akademisyenlerinin ‚‘‘Kayyum rektör istemiyoruz‘‘ talebiyle  başlattıkları protesto eylemi,  iktidarın polis gücünü kullanarak baskı  yapmasına ve sürekli engellenme çablarına rağmen devam ediyor.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin üç talebi var:

1- Gözaltına alınan, ev hapsi verilen ve tutuklanan arkadaşlarının bırakılması.

2- Atanan rektör Melih Bulu‘nun istifa etmesi.

3- Türkiye’deki tüm üniversitelerin özerk olması, demokratik seçimle rektörlerin göreve gelmesi ve bununla ilgili anayasa değişikliği.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin ‘‘ Kayyum rektör istemiyoruz‘‘ talebiyle başlatıkları protesto eylemine ve Türkiye geneline yayılan direnişe destek vermek  amacıyla, bugün Almanya’nın Düsseldorf kentinde bir dayanışma eylemi yapıldı.

Bozaiçi Üniversitesi mezunlarının tarafından Almanya‘nın NRW Eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta  düzenlenen dayanışma  eylemine demokratik kitle örgütleride destek verdi. Soğuk ve karlı havaya rağmen dayanışma eylemine kalabalık bir kitle katıldı.

Düsseldorf Altstadt’taki Burgplaz’ta  düzenlenen dayanışma eyeleminde yapılan konuşmlarada, şu ifadelere yer verildi:

“Kuzey Ren-Vestfalya’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi mezunları ve destekçiler olarak, demokratik olmayan rektörün atamasını protesto eden öğrencilerle ve akademisyenlerle dayanışma ve onlar  yapılan baskıları şiddetle kinyarak protesto ediyoruz.  Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak bizde üniversitemize kayyım rektör atamasına karşiyız. Kayyum rektör AKP’li Melih Bulu derhal istifal etmelidir…‘‘ denildi.

‘‘Kayyum rektör istemiyoruz ‘‘ pankartının taşındığı dayanışma eyeleminde sık sık‚’’ Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz, Tutuklu arkadaşlarımıza alacağiz ,Her yer Boğaziçi her yer direniş‘‘ sloganları atıldı.

AHA / Düsseldorf

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir