Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Mor Dayanışma: ”Nn makbulü ?Aşkın kanununu yeniden yazıyoruz! ”

Mor Dayanışma: ”Nn makbulü ?Aşkın kanununu yeniden yazıyoruz! ”

Mor Dayanışma, ” 14 Şubat Sevgililer Günü‘‘ dolayısıyla, ‘‘ Ne makbulü?Aşkın kanununu yeniden yazıyoruz ” başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

‘‘Kadın  mücadelesinin yükseldiği ve dayanışmamızın yaşattığı bu süreçte, bizi toplumsal cinsiyet rollerini yeniden üreterek değersizleştiren, feminist bir inşa halinde yaşayamadığımız aşkı ve sadece heteroseksist olması için baskılandığımız hiçbir ilişki biçimini kabul etmiyoruz.
Daha önce de dediğimiz gibi aşkın ve hayatının kanununu yeniden fakat bu defa feminist bir alfabe ile yazıyoruz, yazacağız‘‘ ifadelerini yer aldığı açıklamanın tam metni şöyle:

” 14 Şubat Sevgililer Günü biz kadınlara bazen  çiçek bazen tava bazen sürpriz bir kahvaltı sofrası bazen de envayi çeşit methiyelerin dizildiği ve bu şekilde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin tekrar normalleştirildiği, heteronormatif ilişkilerin tekrar dayatıldığı bir günden ibarettir.

Alışveriş merkezlerindeki sevgi satan konseptlerden tutalım da medyaya yansıyan heteropatriyarkal sevgi, aşk, ilişki anlayışı ise her gün artan kadın cinayetlerinin, LGBTİ+ düşmanlığının üstünü örtüyor.

Bir buçuk aydan en az 40 kadın içinde ‘‘ sevgi ‘‘,‘‘ aile‘‘ ve ‘‘ kıskançlık‘‘ kelimelerinin geçtiği olay yerlerinde erkekler tarafından katledildi. Yüzlerce kadın artan erkek şiddeti, yoksulluk, güvensizlik ve İstanbul Sözleşmesi’ne yapılan saldırılar sonuçu şiddete maruz bırakıldı. LGBTİ+‘lara yönelik ötekileştirici söylemler ve saldırılar arttı. Üstelik tüm bunlarla mücadele edebilmek için yürüdüğümüz sokaklarda erkek devlet şiddeti ile karşı karşıya bırakıldık.

Kadın mücadelesinin yükseldiği ve dayanışmamızın yaşattığı bu süreçte, bizi toplumsal cinsiyet rollerini yeniden üreterek değersizleştiren, feminist bir inşa halinde yaşayamadığımız aşkı ve sadece heteroseksist olması için baskılandığımız hiçbir ilişki biçimini kabul etmiyoruz.

Daha önce de dediğimiz gibi aşkın ve hayatının kanununu yeniden fakat bu defa feminis bir alfabe ile yazıyoruz, yazacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir