Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İngiltere’de nüfus sayımında ‘Alevi’ seçeneği…

Britanya Alevi Federasyonu Britanya’da 40 yıldır yaşamlarını sürdüren Aleviler için 2021 nüfus sayımında, inanç hanesinde görünür olma talebi ile bir kampanya başlattı.Alevilik, 2015’in Ekim ayından itibaren Birleşik Krallık ve Galler Vakıflar Kurulu tarafından resmi olarak tanınmış durumda. Britanya Alevi Federasyonu da Aleviliği yaşatmak, ilerletmek ve Alevilik üzerinden kamu yararına işler yapan vakıf olarak tescil edildi. Ardından, parlamentoda bir Alevi Sekretaryası kuruldu, okullarda Alevilik ders olarak okutulmaya başlandı. Fakat bunlara ek olarak Alevilerin resmi olarak, nüfuslarına göre hizmet görmeleri, yaşadıkları alanların belirlenmesini gerekiyordu. Ki; belediyelerden başlayarak bütün kamu kurumlarının halklara, inançlara, farklı konuşulan dillere, cinsiyetlere verdiği hizmetlerden Aleviler de yararlanabilsinler‘‘ diyen, Britanya Alevi Federasyonu ( BAF) Başkanı İsrafil Erbil, 500 bine yakın Alevinin yaşadığı Britanya’da 21 Mart 2021’de yaplacak nüfus sayımına ve başlattıkarı kampanyaya ilişkin bir mektup yayınladı.

BAF Başkanı  İsrafil Erbil‘in, 21 Mart 2021’de gerçekleşecek olan nüfus sayımına ilişkin yayınladığı metktup şöyle:

”Değerli canlar,

Bildiğiniz gibi Britanya’da her 10 yılda bir gerçekleştirilen, İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’de yaşayan tüm insanlar hakında bilgi toplayan bir nüfus sayımı yapılmaktadır. Bu sayım toplu taşıma, eğitim ve sağlık gibi hızmetlerin planlanması ve finanse edilmesinde yetkililere rehber olmaktadır.

Ayrıca sayıma katılmak bu topraklarda yaşayan her birey için yasal bir zorunluluktur. Geçtiğimiz günlerde bir dilekçe ile Aleviliğin sayımlarda ‘’ inanç’’ olarak kabul edilmesi için başvurduk. 2021’de yapılacak nüfus sayımında Alevilik inanç seçeneği olarak online resmi forumlarda diğer bölümlerde seçenek olarak görülecektir. Basılı forumlarda ise yine diğer seçeneği işaretlenerek alttaki kısıma ALEVI harflerinin kodlanması gerekiyor. Nüfus sayımına katılmamız ve inanç hanesine Alevi yazmamız sesimizin daha gür çıkması ve hakkımız olan hızmetlere daha kolay ulaşabilmemiz için son derece önemlidir. Bu sebeple başlattığımız ‘ 2021 sayımına katılalım kampanyası’ ile tüm canlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz.

Ben Aleviyim diyen, kendisini Alevi olarak gören ya da Aleviliğe yakın hisseden tüm canlara cağrımızdır.

Kampanya’ya  desteğiniz katılımı artıracak ve hedeflerimize ulaşmamıza vesile olacaktır. Her birimiz bu süreçte sayım konusunda yakın çevremizi  bilgilendirmeyi görev edinmeliyiz. Bireysel olarak yapacağımız bilgilrndirme dışında köylülerimize, yöremizdeki diğer Canlarımıza dijital platforumlardan ve cep telefonlarından ulaşarak, adreslerine açıklayıcı broşür ve mektup göndererek de katılımı artırmak için çalışmalıyız.

Biz varız, biz Aleviyiz ve bu topraklarda yaşıyoruz.

Dünya’da yaşayan milyonlarca Alevinin yok sayılmasını ya da başka inançlara dahilmiş gibi değerlendirilmesini kabul etmiyoruz. Britanya’da başlayan ‘ biz de varız’  mücadelemizin Türkiye’de ve Avrupa’da da yankı bulması ve bu sayeden tüm canlarımızın temel insan hakkı olan inanç özgürlüğüne kavuşmalarını diliyoruz.

Nüfus sayımına katılmanız için ihtiyacınız olan  her türlü desteği sosyal medya sayfalarımızda bulabileceğiniz gibi bizi telefonla arayarak ya da merkezlerimize bizzat başvurarak da alabilirsiniz. Yüzyıllardır verdiğimiz varoluş savaşında çok önemli bir adım olan bu sayımda gelin hep birlikte tek ses olalım, varlığımızı tüm dünyaya duyuralım.

İsrafil Erbil

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir