Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlardan çıplak aramaya tepki

Kadınlar Birlikte Güçlü, yaptıkları açıklama ile çıplak arama uygulamasına tepki gösterdi. İzmir’de Kadınlar Birlikte Güçlü, çıplak arama uygulamasına tepki göstermek amacıyla Karşıyaka Çarşısı girişinde basın açıklaması yaptı. Eylemde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma protestosunda gözaltına alınan ve çıplak aramaya tanık olan kadınlar da yer aldı.

Polis ablukasında yer alan iki kadın polisin çıplak arama yapanlar olduğunu belirten kadınlar, alandan çıkarılmasını istedi. Ancak polisle yapılan müzakerede, bu talepleri yerine getirilmedi. Bunun üzerinde kadınlar, “İzmir Emniyet Müdürlüğü inkâr etse de çıplak arama yapıldı, hepimiz tanığız. İnkârlarınız bizleri engelleyemez” diyerek açıklama yaptı.Eyleme Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit katılırken, kadınlar mor renkli ve üzerinde “Çıplak arama suçtur”, “Çıplak arama tacizdir”, “Vekillere değil, hırsızlara fezleke” ve “İrademe Dokunma” yazılı dövizler taşıdı. “Çıplak arama insanlık suçudur”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Kadınlar Birlikte Güçlü” sloganlarının atıldığı eylemin basın metinini kadınlar adına Mehtap Alişan ve Derya Yüksel okudu.

‘HDP OLARAK LİNÇ EDİLİYORUZ’

Açıklamadan önce söz alan HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, kadınların ablukaya alınmasının nedeninin, AKP’nin kadınlardan ve işkence hakikatinden korkması olduğunu belirtti. Koçyiğit, “Sayın Ömer Faruk Gergerlioğlu çıplak aramayı gündem yaptığı için çıplak aramaya maruz kalan kadınlarla dayanışma yaptığı için önce linç edildi. Ardından haksız şekilde Yargıtay’da olan davası onandı. Bu cezanın insanlık onurunu savunanlara verildiğini biliyoruz. Haftalardır HDP olarak linç ediliyoruz. Çünkü her yerde kadınları savunuyoruz, eşit temsiliyeti savunuyoruz. Kadınlar bu dünyanın yarısıysa her yerde eşit olacak diyoruz. Bunun için linç ediliyoruz ve hedef gösteriliyoruz” diye konuştu.

‘ERKEK YARGININ SIRTI SIVAZLANIYOR’

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir’in erkek adaletin kuşatmasına karşı çıktığı için hedef gösterildiğini belirten Koçyiğit, “Kadınlar koruma alamıyor. Koruma altındayken katlediliyor. Bu ülkenin iktidarı erkek yargının sırtını sıvazlıyor. Kadınlar olarak isyanımızı duyurmamız, yan yana gelmemiz engellenmek isteniyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Erkek adalete karşı gerçek adaleti mecliste de sokakta da evde de işyerinde de savunacağız” dedi.

‘İKTİDARIN SESİ ÖZLEM ZENGİN’DE SOMUTLANDI’

Ardından açıklamayı Mehtap Alişan ve Derya Yüksel okudu. Erkek egemen sistemin, kadın düşmanı politikalar ve uygulamalarla görünür olduğunu söyleyen Yüksel, “8 Mart’a yaklaştığımız şu günlerde kadın bedeni, emeği ve kimliği üzerinde tahakküm kurmak isteyen siyasi iktidarın sesi, Özlem Zengin’de somutlandı. Kadın katliamlarını, kadına yönelik şiddeti önlemek yerine kadınlara, kadın kazanımlarına saldıran bir tutumla karşı karşıyayız. Kadınların ısrarla tepki göstermesine rağmen, çıplak arama işkencesi yok sayıldı. Çıplak arama vardır. İnsanlık suçudur. İşkencedir. İzmir’de ve Aydın’da gözaltına alınan arkadaşlarımızdan ve sosyal medyadaki teşhirlerden biliyoruz. ‘Kadının beyanı esastır’ ilkemizden yola çıkarak kadınlara inanıyoruz. Size değil. Cinsel şiddette zaman aşımı olmaz. Cinsel şiddete uğrayan kadın, ne zaman kendini hazır hissederse o zaman açıklar. Teşhir eder. Adalet talep eder. O saatten sonra bizim için asıl olan mücadelesine destek vermek ve dayanışma göstermektir” diye konuştu.

‘İRADEMİZE DOKUNMAYIN’

AKP’nin “Makbul kadın” tanımını reddeden her kesimden kadına saldırdığını vurgulayan Mehtap Alişan ise, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kadın düşmanı politika ve uygulamalarınızı Meclis’te teşhir eden HDP’li kadın vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmak için hamle yaptınız. İrademize dokunmayın. Meclis’teki sesimizi kesemeyeceksiniz. Yaşamın hiçbir alanında kadınları susturamayacaksınız. 8 Mart’a yaklaştığımız şu günlerde, tüm kadınları, emeğimize, bedenimize, kimliğimize sahip çıkmaya, asla yalnız yürümemeye, mücadele ve dayanışmayı büyütmeye davet ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir