Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Lübnan’dan Ankara’ya kaçırılarak işkence gören ve tutuklanan Ayten Öztürk’ün duruşması yarın

OHAL döneminde kaçırıldığı bilinen tek kadın Ayten Öztürk 8 Mart 2018’de yaşadığı Lübnan’da Türkiye yetkililerine teslim edilmiş, Ankara’da 6 boyunca işkence görmüştü. Birlikte yargılandığı diğer sanığın beyanına dayanarak tutukluluğu devam eden Öztürk’e DHKP-C üyeliği iddiası yöneltiliyor. Öztürk, mahkeme karşısına ancak bir yıl sonra çıkarıldı ve maruz kaldığı işkence nedeniyle ömür boyu kullanacağı ilaçlara bağlı yaşıyor.

Öztürk’ün avukatları yarın İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya ilişkin bilgilendirme ve çağrıda bulundu. Avukatlar, Öztürk için iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenildiğini belirtirken, “Bunun nedeni ise 2008 yılında Okmeydanı’nda bir çocuk tacizcisinin halk tarafından dövüldükten sonra hastanede hayatını kaybetmiş olması. Ayten Öztürk’ün bu olayla bağı; aynı dosyada sanık olarak yargılanan bir başka kişinin ‘Ayten o gün kaldırımdan olanları izledi’ beyanından ibaret. Bu ifade nedeniyle ‘kasten öldürmeye azmettirme’ iddiası ile yargılanıyor. Bunun yanı sıra bu olay nedeniyle anayasal düzenin bozulduğunu da düşünen savcılık, Ayten Öztürk hakkında ‘anayasal düzeni bozmaya teşebbüs’ suçlaması ile de ceza istiyor” ifadelerini kullandı.

‘Yalan beyanlarda bulunan sanık dışında o gün orada gördüğünü söyleyen kimse yok’

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, Okmeydanı’nda çocuk tacizi nedeniyle dayak olayında hiçbir kamera kaydının bulunmadığını kaydeden avukatlar, “Dosyada cezadan kurtulmak için yalan beyanlarda bulunan sanık dışında o gün orada gördüğünü söyleyen kimse yok. Ayten Öztürk’ün tutukluluğu ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmesi işkencenin devamı haline gelmiştir. Önce işkenceyi ve izlerini gizlemek için tutukladılar. Şimdi de ona işkence yapanların dediği gibi onu ömrünün sonuna kadar hapishanede tutmak istiyorlar” ifadelerine yer verdi.

Öztürk’ün avukatları yarın 13.30’da görülecek duruşma için avukatlara ve halka çağrı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir