Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDK’dan newroz çağrısı

HDK, 2021 yılı Newroz’una ilişkin açıkladığı deklarasyonda adalet mücadelesi yürüten bütün toplumsal kesimleri, ‘Faşist zorbaların sonu yakındır’ mesajıyla alanlara çağırdı

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), 30’u il olmak üzere 61 merkezde gerçekleşecek Newroz kutlamalarına ilişkin deklarasyon açıkladı. Taksimde bulunan Hill Otel’de gerçekleştirilen açıklamaya HDK Eş Sözcüleri İdil Uğurlu ve Sedat Şenoğlu, kongre bileşeni parti ve örgütlerin temsilcileri ile birlikte Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri katıldı.

Basın açıklamasını HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu yaptı. Sözlerine “Bizi bugün burada buluşturan çağrının aracısı olmaktan HDK olarak büyük mutluluk duyuyoruz” diyerek başlayan Uğurlu, “Bizim aracılık ettiğimiz şey, şimdinin, içinde yaşamakta olduğumuz an’ın dolaysız ihtiyaçlarından ve sorumluluklarından doğan bir görev anlayışı ve bilinç tutumu. Ve eminiz ki burada bulunan ya da bulunma olanağı bulamayan pek çok dost parti, kurum ve şahsiyet için de aynı hareket noktaları geçerli ki zaten onun için burada, birlikte, omuz omuza, yan yana değil miyiz” dedi.

‘Dönemin Dehaklarına karşı’

Konuşmasının devamında Uğurlu, “Ezilenler, her çağın ve dönemin Dehaklarına karşı dişe diş göze göz, kan ve can pahasına var etmediler mi, yaşam haklarını, onur savunmalarını, özgürlük kavgalarını, devrim ve tarih yapma güçlerini? Eski dünyaya karşı yeni dünya mücadelesi, hep, halkların ve ezilenlerin; sömürülenlerin, ötekileştirilenlerin, dışlananların dayanışmacı ve kurucu birleşik iradelerinin bayrağı olarak geçmişten geleceğe taşınmadı mı?” ifadelerini kullandı.

‘Her kışın sonu bahardır’

Halkların Newroz’u sevincin, neşenin, mutluluğun bayramı olarak kutladığını söyleyen Uğurlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: Toplumsal varlığını, onu bir arada tutan, yaşatan kolektif ve komünal ahlaki ve politik değerleri tehdit eden şeylere karşı özörgütlülüğünü korudu, özsavunmasını geliştirdi, mücadele etti. Bu yüzden Newroz, baharın toplumsallaştırılması, insanileştirilmesi, doğanın kendini yenileme gücünün insanın toplumsal doğasına ait kılınmasıdır aynı zamanda. Bu yüzden, Dehaklara karşı mücadele, direniş ve isyan toplumsallığın savunulması, yaşam gücünün canlanması, halkların uyanışı ve dirilişidir. Birliğin, dayanışmanın, kardeşleşmenin toplumsal kurtuluş coşkusunun, neşesinin ve mutluluğunun yaşanmasıdır Newroz. O yüzden, karanlığın sonu aydınlıktır, zalim iktidarların sonu yıkılmaktır, zulüm düzenlerinin sonu özgürlüktür.

‘Halklarımızın iradesi’

Ortadoğu halklarının, ezilenlerinin ve özellikle de Kürt halkının kadim bayramı olan Newroz bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlanacak. Newroz ateşleri etrafında adaletin, eşitliğin, onurun ve barışın güçleri faşist zorbalığa karşı birleşecek, kaynaşacak; İmralı zindanından başlamak üzere, topluma yayılan tecrit zulmünü kıracak kararlılığını ortaya koyacak; halklarımızın birleşik iradesi demokrasi ve özgürlük davasının kazanılmasında yeni bir dönemi başlatacaktır. Faşist zorbaların sonu yakındır. 2021 Newroz’unun çağrısı ve müjdesi budur.

 Alanlara çağrı

Uğurlu, sözlerini “Tüm emek ve demokrasi güçlerini, bugünleri ve yarınları için direnişte olan/direnen, hak, hukuk ve adalet mücadelesi yürüten bütün toplumsal kesimleri Newroz alanlarında buluşmaya çağırıyoruz. “Newroz kutlu olsun! Newroz piroz be!” diyerek noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir