Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Erilleştirilen Aleviliğe karşı kadınlar harekete geçti

İZMİR – Kültürel soykırım ve asimilasyon politikalarıyla Alevi inancının erilleştirildiğini vurgulayan DAD Eş Genel Başkanı Saime Topçu, mürşitlikten düşürülen kadını yeniden makamına kavuşturmayı amaçladıklarını ifade etti.
Demokratik Alevi Derneği (DAD) Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 4 Mart’ta İzmir Alevi kültür Derneği’nde (Yamanlar Cemevi) Anaların ve sadece kadınların katıldığı muhabbet cemi gerçekleştirdi. Cumhuriyet sonrası yaşatılan kültürel soykırım ve hafızasızlaştırma politikalarının Aleviliğin giderek erilleşmesine karşı gerçekleştirilen cemi her yıl tekrarlamayı düşündüklerini belirten DAD Eş Genel Başkanı Saime Topçu, Alevi kadının sözünü çoğaltmak istediklerini belirtti.
‘Kültürel soykırım önce kadının konumunu etkiledi’
Alevilikte kadının görünmez hale gelmesi ve mürşit makamından geriye düşmesi karşısında Anaların katıldığı bir muhabbet cemi kurma kararı aldıklarını belirten Saime, “Koçgiri Katliamının da 100’üncü yıl dönümü. Koçgiri’den başlayan Dersim’de devam eden ve bugüne kadar süren katliamlar silsilesi ile anaların mürşit makamındayken hak ettiği yerden bugünkü konumuna düşürüldü. Kültürü inancı soykırıma tabi tutuldu. Bu aynı zamanda bir hafızasızlaştırma operasyonudur. Bu minvalde istedik ki analarımız gelsin meydan kursun söz söylesin” diye belirtti.
‘Analar yolun erilleşmesine karşı sözünü söylesin’
İlk defa 4 Mart tarihinde DAD Kadın Meclisi olarak İzmir Alevi kültür Derneği’nde (Yamanlar Cemevi) Anaların ve sadece kadınların katıldığı muhabbet cemi gerçekleştirdiklerini belirten Saime, “Devletin güttüğü bu politikalar eril bir Aleviliğe doğru götürüyor. Yol erilleşmeye, anlamını yitirmeye başladı. ‘Rızasız’ bir yola girmeye başladık. Bunun toplumsal anlamda bir ikrar tazeleme olduğunu düşünüyoruz. İstedik ki analarımız kendi sözünü söylesin. Hak yardımcımız olsun” şeklinde konuştu.
‘Yol Cumhuriyet  ile sekteye uğradı’
Alevi inancının (yol) Ana Kemaletine dayandığını, kadının yolu neolitik kültürden bugüne getirdiğini ifade eden Saime, Cumhuriyet modernitesinin ocak sistemini sekteye uğratılması ile yolun da sekteye uğratıldığını dile getirdi. Saime “Pir sadece erkek olarak algılanıyor. Ama pir makamı vardı ve bunun içinde analar da vardır. Ocaklarımız kapandığı için inanç yol yürütenler pirler gerçek anlamda taliplerine gidemediler. Kültürel bir soykırıma uğramış bir inanç bu günkü haliyle birçok alanda asimilasyona uğrayan bir inanç. Cinsiyetsizlik vardır, ‘canız’ deriz. Artık bugün o da yok. Erkek de bunu kullanır. Kadının mürşit makamından bu konuma düşürülmesi bununla başlayan bir şey” şeklinde ifade etti.
‘Cemevlerinde kadınlar karar mekanizmalarında değil’
Alevi toplumunda kadının eşit olduğu söylemlerine karşı çıkan Saime bu algı nedeniyle Alevi kadınlarının daha fazla eşitlik mücadelesi vermesi gerektiğini ifade etti. Cemevlerinde törenlerde oluşan haremlik selamlık görünümünün Aleviliğe aykırı olduğuna işaret eden Saime, “Bizim cemlerimizde kadın erkek ayrı oturmaz. Herkes candır orda. Kadın kendi rengini alanlara yansıtamıyor. Cemevlerinde kadın kolları, meclisleri var ama erkekler yürütüyor. Kadın bunun sadece mutfak kısmında ya da hizmet kısmında. Eyvallah hizmet hak içindir. Ama bu sadece kadına has değildir. Kadınlarımız kurumlarda yok ve yetki makamında değil. Bu da erillik çıtasını yükseltiyor” sözlerine yer verdi.
‘Eşbaşkalık kadın temsilini artırıyor’
Kadının temsilinin artması açısından eşbaşkalık sistemini önemsediklerini ifade eden Saime, “Kurumlarda oturdu mu bu tartışılır. Ama bunun için mücadele ediyoruz. Her kurumda olmalı. Ama iş olsun diye değil gerçek anlamda o perspektifi yaşatabilmek önemli” dedi.
‘Alevilikteki cinsiyetsizlik yok olmuş durumda’
Alevi kadınların özel savaş politikalarıyla devletin kıskacında olduğunun altını çizen Saime, “Kadın kamusal alanlarda tacize tecavüze uğruyor. Çünkü yol sekteye uğradı. O eğitim aileye verilmedi. Yol edep erkanına uyulmadı. Dejenerasyonun olduğu yerlerde bu sorunlar oluyor. Alevilik Ana kemaletini esas alan bir inanıştır. Kadın hak kapısıdır. Doğum kapısıdır. Kadın yoksa yol yoktur. Hızır yoktur. Biz eşitiz diyoruz ama değiliz. Can kavramını yitirmişiz. Alevi kurumlarında bu cinsiyetsizlik yok olmuş durumda” diye konuştu.
Her yıl tekrarlanması planlanıyor
Sırayla Gağan ve Xızır ile başlayan Heftemal ve Newrozla devam eden bir sürecin hazırlığı içinde olduklarını dile getiren Saime, Muhabbet ceminin her yıl tekrarlanmasını umut ettiğini kaydetti. Saime, “Murat ettiğimiz bütün süreklerden anaların olması. Ceme katılacak Ana yok, burada yer almak isteyen de eşinin iznine maruz kalıyor. Belki bunları biraz daha aşarız. Analarımız da kendini dara çeker, cesaret alır. Onlar olmadan bu yol düzelmeyecek. Umarım ikrara gelirler” ifadelerine yer verdi.
Kaynak: Jınnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir