Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ÜMRANİYE KATLİAMI’NDA YAŞAMINI YİTİRENLER ANILDI- VİDEO

Ümraniye katliamında yaşamını yitirenleri anma programı kapsamında, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Cemevi‘nde bir araya gelen Aleviler ve dostları, Gazi ve Ümraniye Katliamı’nın 26. yıl dönümünde, Ümraniye’de katliamında yaşamını yitirenleri andılar.

PSAKD Ataşehir Şubesi Cemevi’nden yürüyüş başlayan Aleviler ve dostları, buradan Ümraniye’de katliamın yapıldığı ve 5 kişinin öldürüldüğü 30 Ağustos İlköğretim Okulu önüne kadar yürüyerek, okulu önünde  basın açıklaması yaptılar.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Ataşehir Cemevi  Başkanı Gülsev Kaya’nın okuduğu basın açıklamasında, katliamın gerçek sorumlarının bugüne kadar yargı önüne çıkarılmadığı dile getirilerek, 5 kişiyi katledenlerin ve bunların sorumlularının yargı önüne çıkarılması istendi.

Ataşehir Cemevi Başkanı Gülsev Kaya tarafından okunan basın açıklamasında, katliama ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün 15 Mart, Yüreklerimizde aynı öfke, aynı acı ile Gazi Mahallesi ve Ümraniye’de katledilen canlarımızı anmak için toplandık dostlar. Onların katledildikleri yerdeyiz. Kadın erkek, genç yaşlı cümle canlar, yüreğinde insanlık özü taşıyanlar olarak Sivasta, Çorumda, Maraşta, Dersimde, Koçgiride yanan, yakılan, katledilen her canımızın ve ailelerimizin acısı acımız, öfkesi öfkemizdir. Ümraniyede yaşanan; zalimin karşısında mazlumun yanında olma, zulmün olduğu yerde direniş haktır, komşun dardayken sen rahatta olma, dayanışma ezilenlerin inceliğidir gibi tarihten süzülüp gelen toplumsal hafızamızın bize bıraktığı yaşamak için yaşatmalısın desturunun bir karşılığıdır. O nedenle değerdir, değerimize sahip çıkmak için buradayız.

Yirmi altı yıldır Gazi ve Ümraniye davaları göstermelik mahkemeler, göstermelik soruşturmalarla sonuçlandırıldı. Göstermelik cezalar verildi. Yitirdiğimiz canların yakınları başta olmak üzere kamuoyu vicdanında bu sonuçlar kabul görmedi. Hukuk sistemi adeta bu davalarda tiyatro oynattı. Ancak üzerinden 26 yıl geçmesine rağmen yeni tanıklar, yeni görüntüler, yeni bilgiler ile dava yeniden açıldı. Talebimiz bu davada bellidir. 26 yıl öce başlatılan ve 26 yıldır tekrar ettiğimiz katiller bulunsun ve hesap versin.”

Gazi ve Ümraniye katliamlarında yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşun ardından kitle dağıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir