Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadın Örgütleri:“İstanbul Sözleşmesi bizim, asla vazgeçmiyoruz!”

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine tepkiler birçok kentte devam ediyor. İstanbul Kadıköy’de alanlara çıkan kadınlar, sözleşmenin önemini vurgularken geri adım atmayacaklarını belirtti.
İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz İstanbulda kadın Meclislerinin çağrısıyla yüzlerce kadın, Kadıköy İskelede bir araya geldi. “İstanbul Sözleşmesi bizim, asla vazgeçmiyoruz” yazılı pankartın açıldığı eylemde kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Devlet elini kadınlardan çek”, “Dünyada direnen kadınlara bin selam” ve “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarını attı.
Milyonlarca kadının hayatı tek bir adamın kararına sığmaz’
İstanbul Sözleşmesi’nin, kimsenin iki dudağının arasında olmadığını söyleyen Kadınlar Milyonlarca kadının hayatı ve hakları tek bir adamın kararına sığamaz, milyonlarca kadının canı tek adamın bekasına kurban edilemez. Bu sözleşmeyi biz kadınlar dişimizle, tırnağımızla, mücadelemiz ile kazandık. Haklarımızı elimizden almanıza, bizleri şiddete ve öldürülmeye mahkum etmenize izin vermeyeceğiz. Sözleşmeden vazgeçmiyoruz” şeklinde konuştu.
‘İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması tarihi bir hatadır’
Sözleşmeden çekilme kararının Anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu ifade eden Kadınlar,devletin yetkisini kötüye kullanmak anlamına geldiğini dile getirdi. “Biz kadınlar eşitlik istiyoruz. Evde, işte, sokakta korkmadan yaşamak, çalışmak, yürümek istiyoruz. Şiddete uğramaktan, öldürülmekten korkmadan yaşamak istiyoruz. Her kadının kendini güvensiz hissettiği bu ülkede, şiddetle etkin bir mücadelenin, daha etkili önlemlerin, koruma mekanizmalarının konuşulması gerekirken, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması tarihi bir hatadır” şeklinde ifade etti.
Kadınlar mücadeleye çağırıldı
Kararın Türkiye tarihine bir utanç sayfası olarak geçeceğini dile getiren kadınlar “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kadınların kazanımlarına yapılmış en büyük saldırıdır. Şimdi biz buradan bu kararı alan iktidara diyoruz ki; siz çekin biz İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmiyoruz. Hayatımızdan, kazanılmış haklarımızdan ve İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz. İktidarın kadınlara karşı açtığı bu savaşa karşı tüm kadınları haklarımızı savunmaya ve mücadeleye çağırıyoruz” diye belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir