Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Demirtaş’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ iddiasıyla 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi

Selahattin Demirtaş,  “Çaldığınız, çırptığınız, bu ülkeye ihanet ettiğinizin haddi hesabı yok.” derken, Başak Demirtaş, ceza verilmesine gerekçe yapılan konuşmanın videosunu yayınladı.

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a, “Cumhurbaşkanına hakaretten” 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla açılan davada, 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Mahkeme, cezayı en üst sınırdan ve indirim yapmadan verdi.

Demirtaş’ın açıklaması

Demirtaş’ın, ceza aldığı 24 Aralık 2015’te Rusya ziyaretinin ardından geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklama şöyle: “Rusya ziyaretimiz uzun bir süredir planlanmış, uzun süredir hazırlığı yapılan bir ziyaretti. Türkiye’de aslında toplumun Rusya veya başka bir ülkeyle savaş istediği falan yok. Bu AKP hükümetinin verdiği yanlış kararın sonucunda oluşmuş bir gerilimdir. Bunun bir hata olduğunu bizden önce Cumhurbaşkanı ve Başbakan ifade etmişti. Avrupa’da Paris’teki konferansta koridor koridor Putin ve Lavrov’la karşılaşıp bir görüntü verebilmek için çırpındılar. Halen Dışişleri Bakanı veya Cumhurbaşkanı, Rusya ile temas kurabilmek için bir telefon görüşmesi yapabilmek için çırpınıyor. Madem bu kadar doğru bir iş yaptınız, madem bunun arkasındasınız, o zaman ilkeli durun, dik durun. Çünkü yaptıkları hatanın farkındalar.

Milyonlarca insan şu anda mağdur olmuş durumda. Rusya’da iş yapan, ticaret yapan, ithalat-ihracat yapan, ihale almış olanlar, öğrenciler, çalışmaya giden işçiler, herkes mağdur olmuş durumda. Hükümet ne yapıyor, kılını kıpırdatabiliyor mu? Hayır. Sadece kim yapabilir? Biz yapabiliyoruz. İçeride ve dışarıda, istikrarlı ve ilkeli barış politikası savunabildiğimiz için bunu yapabiliyoruz. Öyle hamasetle, ‘Ülkeye ihanet ettiler, millete ihanet ettiler’ teraneleriyle kendi hatalarını örtemezler. Çaldığınız, çırptığınız, bu ülkeye ihanet ettiğinizin haddi hesabı yok, şimdi bunları örtmek için büyük laflar ederek, yarın öbür gün yutacakları büyük laflar ederek, bugün bizim üzerimizden kendi hatalarını kapatmaya çalışıyorlar.”

Başak Demirtaş, ceza verilmesine gerekçe yapılan videoyu yayınladı: Asıl o manşetleri atanlar hakaret etti

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, eşine “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla verilen 3 yıl 6 aylık hapis cezasına gerekçe gösterilen, Demirtaş’ın 24 Aralık 2015’te Rusya ziyaretinin ardından geldiği İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamanın bulunduğu videoyu paylaştı.

Başak Demirtaş Twitter paylaşımına, “Selahattin’e bugün, işte bu sözleri nedeniyle 3 yıl 6 ay hapis cezası verildi” notunu ekledi.

‘Rusya uçağının düşürülmesi’

Selahattin Demirtaş’ın videodaki sözleri şöyle: “Rusya’nın uçağının düşürülmesinin Türkiye’ye tek bir faydasını göstersinler, ben özür dileyeceğim. Milyonlarca insan şu anda, mağdur olmuş durumda. Rusya’da iş yapan, ticaret yapan, ithalat ihracat yapan ve orada ihale almış olanlar, öğrenciler, çalışmaya giden işçiler, buradan mal gönderen Akdeniz’de narenciye üreticisinden Laleli esnafına kadar herkes mağdur olmuş durumda. Ve milyonlarca yurttaşımızı ilgilendiriyor bunlar. Hükümet ne yapıyor, kılını kıpırdatabiliyor mu, hayır.

Sadece kim yapabiliyor, biz yapabiliyoruz. İçeride ve dışarıda ilkeli, istikrarlı barış politikasını savunabildiğimiz için bunu yapıyoruz. Ve öncelikli konumuz buydu. Gittik, görüştük. Buradan da tekrar ediyorum, bu konuda mağdur olmuş öğrenci arkadaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan herhangi bir işveren, işçi bize başvurabilir, elimizden geleni yapacağız, yapmaya devam edeceğiz.

Böyle hamasetle, “ülkeye ihanet ettiler, millete ihanet ettiler” teraneleriyle kendi hatalarını örtemezler. Çaldığınız, çırptığınız, bu ülkeye yaptığınız kötülüğün haddi hesabı yok. Şimdi bunları örtmek için büyük laflar ederek, yarın öbür gün yutacakları büyük laflar ederek, bugün bizim üzerimizden kendi hatalarını kapatmaya çalışıyorlar.”

‘Hakaret eden kim?’

Başak Demirtaş ikinci tweetinde ise Selahattin Demirtaş’a hakaret eden gazete manşetlerinin görsellerini paylaşarak, söz konusu konuşmanın o manşetlere cevaben olduğunu ve asıl olarak o manşetlerde hakaret bulunduğunu söyledi: “Ceza verilen konuşmasını bu açıklamalara ve manşetlere cevaben yapmıştı. Selahattin mi hakaret etmiş yoksa bu açıklamaları yapanlar, bu manşetleri atanlar mı?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir