Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Êzidî Kadınların İntikamını Kadınlar Aldı

 

DÊRA ZOR – DAİŞ’e karşı QSD’nin son Baxoz operasyonunu Newroz günü tamamlamak istediklerini söyleyen saha komutanı Aryen Qamişlo, Êzidî kadınların intikamını kadınların aldığını belirterek, “29 Bin 600 esir aldık. DAİŞ’in bittiğini söyleyebiliriz” dedi.
Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) DAİŞ’e karşı yürüttüğü son operasyonlar Dêra Zor’un Hecin Beldesine bağlı Baxoz Köyü’nde devam ediyor. Askeri varlığına son vermesi beklenen operasyonlarda, DAİŞ’liler küçük bir alana sıkıştırıldı. 5 yıl önce ilan edilen hilafet ile dünyaya korku salan DAİŞ, Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) öncülüğündeki kadınlar tarafından yıkılıyor. Bugün ön cephelerde savaştıklarını dile getiren Dêra Zor saha komutanlarından Aryen Qamişlo, DAİŞ’in kadınlar tarafından yok edildiğini söyledi.
‘DAİŞ BİTTİ DİYEBİLİRİZ’
DAİŞ’in uzun bir süredir küçük bir alana sıkıştırıldığını ifade eden Qamişlo, halen şiddetli çatışmaların yaşandığını söyledi. “DAİŞ’in bittiğini söyleyebiliriz” diyen Qamişlo, DAİŞ’in coğrafi olarak elinde tuttuğu alanın neredeyse kalmadığını kaydetti. Ancak zihniyeti ve gizli askeri örgütlenmesinin halen bulunduğuna işaret eden Qamişlo, “Onlara karışı operasyonlarımıza devam ediyoruz. Belli bir süredir de onları teslim alıyoruz. Bu netice ve kazanım 8 yıldır verilen savaştan geliyor” dedi.
‘MÜJDELİ HABERİ VERECEĞİZ’ 
Er ya da geç kalan DAİŞ’lileri de bitireceklerine vurgu yapan Qamişlo, devamında şunları söyledi: “Ancak DAİŞ yenilgiyi kabullenmiyor. Hilafetin ve İslam devletinin yıkılması onlara zor geliyor. Baxoz’daki savaşımız devam ediyor. Üç koldan operasyonlarımız sürüyor. Ne yaparlarsa yapsınlar ilerleyişimizi durduramayacaklar. Müjdeli haberi halklarımıza mutlaka vereceğiz.”
‘DAİŞ’İ YPJ YENDİ’
YPJ’nin savaştaki rolüne dikkat çeken Qamişlo, üstlendiği sorumluluk ile tüm dünyayı etkilediğini vurguladı. Bu etkinin halen devam ettiğini kaydeden Qamişlo, “Aslında bunu söylemek çok yerinde bir şey olacak. DAİŞ’i yenen YPJ oldu. Bize karşı savaşacak güçleri kalmadığı için sivilleri de bize karşı kullandılar. Hatta sivil kılığına girip kendilerini aramızda patlatmak istediler. Ancak bu yol ve yöntemler de başarılı olamadı. İnsanlığa korku ve karanlık bir dönem salan DAİŞ’e karşı bütün dünya kadınları birleşti, onlara karşı savaşıyor” diye konuştu.
‘ÊZİDÎ KADINLARIN İNTİKAMI ALINDI’
2014’te DAİŞ’in Şengal’e gerçekleştirdiği soykırımı hatırlatan Qamişlo, Êzidîlerin yurtlarına büyük bir saldırının olduğunu, kadınları esir alan DAİŞ’in bugün kadın savaşçılar tarafından esir alındığını belirtti. Qamişlo, şunları söyledi: “Kürtçe bir deyim var. ‘Dinya ne rojek an jî duroj e. Dinya bidorê ye/ Dünya bir gün ya da iki gün değil. Dünya sırayladır.’ Biz kadınları başta olmak üzere, Êzidî halkımızın intikamını onlardan aldık. Belki bazılarına yetişemedik. Kimileri katledildi, kimileri de başka yerlere sürüldü. Ancak bu savaşta bugüne kadar bu amaçla bedel ödeyen yol arkadaşlarımızın da istekleri yerine geliyor. Yüzlerce Êzidî kadın ve çocuklarını özgürleştirdik.”
29 BİN 600 DAİŞ’Lİ
Son haftalarda yürüttükleri operasyonlar kapsamında aileleriyle birlikte kendilerine teslim olan DAİŞ’lilerin sayılarının 29 bin 600 kişi olduğunu aktaran Qamişlo, onlar arasında en fazla yabancı uyrukluların bulunduğunu ifade etti. DAİŞ’e karşı cephe savaşlarının bittikten sonra en büyük gündemlerinin yabancı DAİŞ’liler olacağını söyleyen Qamişlo, “Onları isteyen ülkeleri varsa iade etmek için harekete geçiyoruz. Bu yol olmaz ise Rojava’da kurulacak mahkemelerde yargılamalar olacak. Hatta bu yönlü talepler de oldu. Bu kapsamda diplomatik çalışmalar da yürütülüyor. Binlerce DAİŞ’li ve aileleri gelip bize teslim oldu. Hepsi de farklı ülkelerden gelip halklara karşı savaşmış kişilerdir. Herkesin bu konuda sorumluluk alması gerekiyor” dedi.
DAİŞ’in bitirilişini ve ilanını Newroz gününde yapmak istediklerini vurgulayan Qamişlo, son olarak şunları söyledi: “Tüm yapımızı ve cephedeki savaşçılarımızın isteği bu yönlüdür. DAİŞ’in askeri varlığını Newroz gününde bitirmek istiyoruz. Ancak savaştır, farklı gelişmeler olabilir. Beklenmedik gelişmeler de olabiliyor. Ondan dolayı operasyonlarımız son hızıyla devam ediyor.”
MA/ Nazım Daştan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir