Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Genel Kurul’da reddedilen ‘Güvenlik soruşturması’ bu defa ‘Başkanlık Tezkeresi’ olarak yeniden oylamaya sunulacak

“Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi”, dün akşam Meclis’te muhalefetin oylarıyla reddedildilmişti. AKP ve MHP’den gelen itirazlar üzerine Meclis Başkanlık Divanı’nı topladı. Soruşturma bu defa “Başkanlık Tezkeresi” olarak Genel Kurul’da oylamaya sunulacak ve usul tartışması açılacak.

Konuya ilişkin açıklama yapan Meclis Başkanı Mustafa Şentop, “Meclis iradesi dediğimiz şey oylamanın kendisidir. Burada tartışma oylamanın kendisiyle ilgili. Burada mesele zaten Meclis iradesinin doğru yansıtılıp yanşatılmadığıdır” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özel’in, “Meclis Başkanı koşa koşa geldi. Boncuk boncuk terlemiş. Diyor ki ben başkanım Haydar Bey senin yerine ben yöneteceğim. Elimizde kapı gibi kanıt var dün, bugün, yarın Haydar Akar yönetecektir diye” sözlerine karşılık Şentop şunları söyledi: ”Evet ben bir sıkıntı olduğunu fark ettiğim anda koşa koşa giderim, görevimin gereğini de yaparım. Fakat bu mecliste insanların konuşmalarıyla, fiziki durumlarıyla ilgili olarak en son değerlendirme yapıp espri yapacak kişi o arkadaşımızdır. Kendisini konuşurken bir aynaya bakmasını öneriyorum bu dediğimin ne anlama geldiğini anlaması için. Bunlar hoş şeyler değil. Fikirlerimizi tartışalım ama birbirimizin halleriyle ilgili oturumlar yapmaya kalkarsak en çok lafı işitecek olan arkadaşımız kendisidir. Ben Meclis Başkanı olarak daha fazla seviyeyi düşürmek istemem ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi de ifade etmek isterim. Pişman ederim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir