Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Boğaziçili Akyüz ve Delipalta tahliye edildi

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta yargılandıkları ilk duruşmada tahliye edildi

Kadıköy’deki Boğaziçi eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle aralarında tutuklu Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın da bulunduğu 23 kişinin İstanbul Anadolu 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava savunmalarla devam ediyor.

Tutuksuz sanıklar yaptıkları savunmalarda kayyım rektörü istemedikleri için eyleme katıldıklarını ve bunun da en temel hak ve özgürlükleri olduğunu ifade ederek beraatlarını istedi.

Çıplak arama dayatıldı

Ev hapsi uygulanan üniversiteli Aslı Altınok ise ifadesinde gözaltında çıplak arama dayatmasına maruz kaldığını belirtti. Hakkındaki ev hapsinin siyasi bir karar olduğunu dile getiren Altınok, “Yerli elektronik kelepçenin kadına şiddet faillerine uygulanacağı söylenmişti. Ancak görüldüğü üzere elektronik kelepçe biz öğrencilere uygulanıyor. Bunun anlamı biz kadına şiddeti önlemek yerine muhalif sesleri bastırmak istiyoruz demektir” dedi.

İnsanlık dışı muamele

Ev hapsi uygulanan Drama Eğitmeni Baran Doğan da “Gözaltı sırasında diğer arkadaşlarımla birlikte içinde dışkı bulunan bir hücrede tutulduk, insanlık dışı muamelelerle karşılaştık” diye konuştu.

‘Marjinal arıyorsanız Bulu’ya bakın’

Tutuklu bulunan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Şilan Delipalta ise savunmasında şunları belirtti: “Bizi tanımlarken marjinal eylemciler ifadesi kullanılmış. Biz binlerce öğrenciydik. İlle de marjinal aranıyorsa kayyumluk binasına kendini kilitleyen Melih Bulu’ya bakılabilir. Annem beni kendi ayaklarının üzerinde dur diyerek büyüttü. Ben annemin öğüdünü dinledim ve kayyumu reddettim. Kendi ayaklarımızın üzerinde durmak istediğimiz için marjinal ilan ediliyoruz.”

Polis saldırısına maruz kaldığını söyleyen Delipalta savunmasına, “Savcı veya başka biri elimizde sopa taş görmek istiyorlarsa photoshop tekniklerine baksınlar. Darp edildim. Yaptığım tek şey bizi püskürtmeye çalışan çeviklere karşı kendimi savunmaktı” şeklinde devam etti.

Sanıkların beyanlarının ardından duruşmaya ara verildi. Ara sonrasında tanık polislerin beyanı ile duruşma devam etti.

Darp eden polisi teşhis etti

Tanık polis Emre Murat Arı, yargılananların bir kısmını sima olarak tanıdığını söyleyerek, işkenceye tanık olmadığını ve kendisinin işkence talimatı vermediğini savundu. Arı, öğrencilerin üzerine atılı suçlamalardan olan “taş atmanın” kendi bulunduğu alanda yaşanmadığını belirtti.

İkinci tanık polis Ramazan Güre, ters kelepçe ve darp görüntülerine ilişkin, “Öncelikle ifadeye davet ediyoruz, direnen olursa koluna girip götürüyoruz” dedi.

Üçüncü tanık polis Rıdvan Yiğitoğlu da kendilerine yukarıdan talimat geldiğini ve kendi bulunduğu bölgede polise taş atılmadığını söyledi.

Dördüncü tanık polis Himmet Tunçez ise yargılananlardan kimseyi hatırlamadığını savunarak, “Yakalama işlemini kime ve hangi polisle birlikte yaptığımı hatırlamıyorum” dedi. Tutuklu Anıl Akyüz ise kendisini darp ederek gözaltına alan polisin dördüncü tanık olduğunu söyledi.

Savcı tahliyelerini istedi

Ardından duruşma avukat beyanlarıyla sürdü. Ardından ara mütalaasını açıklayan savcı, tutuklu Anıl Akyüz ve Şilan Delipalta’nın tahliyesini istedi.

Tahliye edildiler

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti Akyüz ve Delipalta’nın tahliyesine karar verdi. Mahkeme ev hapsi verilen diğer sanıkların da ev hapsini kaldırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir