Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP Eş Genel Başkanları: Gergerlioğlu’nun direnişi insanlık onuru içindir

HDP Eş Genel Başkanları, vekilliği düşürülerek cezaevine gönderilen Ömer Faruk Gergerlioğu için yaptıkları açıklamada, “Şu anda yoğun bakımda olan vekilimizi bir an evvel tekrar cezaevine götürebilmek için de doktorlara baskı yapan bir zihniyetle karşı karşıyayız. Mücadelemizi tavizsiz bir biçimde sürdüreceğiz” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun evinden darp edilerek cezaevine götürülmesi ve ardından geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle hastaneye yatırılarak anjiyo olmasına ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.
‘Baskı yapan bir zihniyetle karşı karşıyayız’
“Gergerlioğlu’nun direnişi insanlık onuru içindir, adalet ve hakikat mutlaka kazanacak” başlıklı açıklamada, yaşananların kendileri ve Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun insan hakları mücadelesini sürdürmesinin ne kadar doğru olduğunu gösterdiği belirtildi. İnsan hak ve özgürlüklerinin her fırsatta iktidar tarafından ağır bir şekilde ihlal edildiği ve çiğnendiğinin vurgulandığı açıklamada, Ömer’in intikamcı bir tarzla gözaltına alındığına işaret edildi. Ömer’in ilk kontrolündeki doktor raporuna rağmen insanlığa aykırı bir şekilde cezaevine götürüldüğünün ifade edildiği açıklamada, “Gece yarısı cezaevinden çıkarıp tekrar hastaneye getirerek yoğun bakıma yatırdılar. Şu anda yoğun bakımda olan vekilimizi bir an evvel tekrar cezaevine götürebilmek için de doktorlara baskı yapan bir zihniyetle karşı karşıyayız” denildi.
‘Adalet kazanacak, hakikat kazanacak!’
İktidarın, insan hakları ihlallerini konuşanlara, kamuoyuna mal edenlere karşı saldırganlığını ve engellemelerini sürdürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Ömer Faruk Gergerlioğlu örneği ile bu durum zirve yapmıştır. Bizler, yargılama ile başlayan ve bugüne kadar devam eden süreçte Ömer Faruk Gergerlioğlu vekilimiz ile birlikte mücadelemizi sürdürdük. Halkın iradesini yok sayan ve bütün insani değerleri çiğneyen bu iktidar anlayışı karşısındaki tutumumuza devam edecek ve mücadelemizi tavizsiz bir biçimde sürdüreceğiz. Adalet kazanacak, hakikat kazanacak” ifadeleri kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir