Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hollandalı yazar Lale Gül’ü ölümle tehdit edenlerden biri yakalandı

Alirıza Güler- Duisburg

Yazdığı ilk kitabından sonra şeriatçı çevrelerden tehdit mesajları alan yazar Gül NRC gazetesindeki bir röportajında da Alevilerden övgüyle bahsetti.

Yazar Lale Gül’ü (24) internetten tehdit edenlerden 19 yaşındaki bir şüpheli yakalandı. Soruşturmayı yürüten Amsterdam Polisi’nin şahsı tutuklamasından sonra Gül, “Çok rahatladım” dedi.

Silah fotoğrafıyla tehdit edilmişti

Polis, şüphelinin izini sürerek yoğun bir soruşturma sonrasında yakalandığını, sanığın birçok sahte hesabı yönettiğini ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi. Yakalanan şüpheli yazar’a internetten Kalaşnikof fotoğraflı ve “sharia4ever” (daima şeriat için) imzalı tehdit mesajları gönderiyordu. Şüphelinin uyruğu ise açıklanmadı.

Lale Gül “Yaşayacağım” kitabının yayınlanmasının ardından bazı türkçe internet sitelerinde ‘islam düşmanı’ ilan edilmişti ve daha sonra da haftalardır internetten tehdit ediliyordu. Gül, kitabında hollanda’da büyüdüğü muhafazakar İslam Türk ortamını eleştirmiş ve aldığı tehditler nedeniyle ileride artık İslam hakkında yazmayacağını açıklamıştı.

Tek bir İslam yoktur

Ailesi tarafından dışlanınca polis koruması altında yaşamaya başlayan yazar Lale Gül Hollanda NRC gazetesine verdiği röportajda, “Beni destekleyen müslümanlardan, özellikle Türk Alevilerden mesajlar alıyorum. Tamamen farklı bir İslam deneyimine sahipler. Tek bir islam yoktur. Bazıları her şeyi yapabiliyor ve onlar da kendilerine müslüman diyor. İçindeki güzelliği görebiliyorum. İslam’a bir şans daha verirsem, bu sadece aleviler olacaktır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir