Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hüseyingazi Başak Kültür ve Sanat Derneği’ açıldı

Mamak ilçesinde Hüseyingazi Başak Kültür ve Sanat Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi.

Mamak ilçesinin Hüseyingazi Mahallesi’nde Hüseyingazi  Başak Kültür ve Sanat Derneği  açılışı yapıldı. Açılışa Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili  Ali Kenanoğlu, HDP Ankara İl Yönetimi ve  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Altındağ İlçe yönetimi katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Dernek Başkanı Erdağon Yıldırım, “Halkımızın vermiş olduğu destekle kültür ve sanat faaliyetlerimizi yapmak üzere derneğimizin açılışı bugün nasip oldu. Yapacağımız sanatsal ve kültürel faaliyetlerin halklarımıza ve çocuklarımıza katkı sağlamaya çalışacağız.  Biz bu da sanatsal ve kültürel faaliyetlerimizi sizlerin de desteğiyle daha iyi yerlere taşımaya çalışacağız” dedi.

‘DERNEK SÖMÜRÜYE KARŞI İHTİYAÇTIR’

Daha sonra söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise şunları belirtti: “Hepimiz bugün burada çeşitli bölgelerden, çeşitli yörelerden; yaşadığımız topraklardan, coğrafyadan koparak büyük şehirlerde yaşamaya çalışıyoruz. Geldiğimiz zaman halklarımızın kültürünü, oradaki dinimizi, inancımızı, gelenek ve göreneklerimizi de beraberinde getirdik. Bu unsurlar, bizi var eden unsurlar bunlardır. Zaten bütünüyle kendi yaşadığımız topraklardan kopmak hepimizi asimile eder. Bu sadece bir kimliğe ve inanca yönelik bir şey değildir. Bizler birbirimizi, kimliğimizi, kültürümüzü var etmek için bu tür dayanışma derneklerine ihtiyaç duyulmuştur. Birliğimizi, varlığımızı ve aslında bizi sömürmek isteyen ve bütün kültürel varlığımızla bizi yok etmeye çalışan şehir kültürü dediğimiz yapma kültür karşısında direnme ihtiyacı hissetmişiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir