Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AKP YARGISI, HALKIN AVUKATLARINA CEZA YAĞDIRDI

AKP YARGISI, HALKIN AVUKATLARINA CEZA YAĞDIRDI

KHK ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu (HHB) avukatlarının 3 gündür devam eden ve türlü hukuksuzluğun yaşandığı davaların bugünkü duruşmasında cezalar yağdı.
Adil yargılanma talebiyle 56 gündür açlık grevinde olan avukatlar kararın açıklanacağı duruşmaya, kendilerinin ve dava avukatlarının salondan atılması sebebiyle katılmadı. Sanıkların yanı sıra avukatları da duruşma salonuna girmedi.

Altısı tutuklu 20 avukatın “Terör örgütü yöneticiliği” ve “Terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada sanıklardan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozaağaçlı’ya 11 yıl 3 ay; Barkın Timtik’e 18 yıl 9 ay; Ebru Timtik ve Özgür Yılmaz’a 13 yıl 6 ay; Behiç Aşçı ve Şükriye Erden’e 12 yıl; Süleyman Gökten,Aytaç Ünsal ve Engin Gökoğlu’na 10 yıl 6 ay; Naciye Demir ve Aycan Çiçek’e 9 yıl; Ezgi Çakır’a 7 yıl 12 ay; Zehra Özdemir, Ahmet Mandacı, Yaprak Türkmen, Ayşegül Çağatay ve Didem Baydar Ünsal’a 3’er yıl 9 ay hapis cezası verildi.

NE OLMUŞTU?
Haklarında cezalar çıkan Avukatlar, 2017 yılı Eylül ayında tutuklanmıştı. Bir yıl boyunca haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen avukatlar 14 Eylül 2018 günü ilk duruşmaya çıkartılarak tahliye edilmiş, aynı gece 6 avukatın tahliyesine itiraz edilerek yeniden tutuklama kararı verilmişti.
AHA ( Alevi Haber Ağı ) / İstanbul

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir