Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

TTB; Yanlış sağlık politikalarında ısrar, sosyal cinayettir

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türkiye’de en yüksek günlük Corona virüsü vaka ve can kaybı sayılarının açıklanması sonrası hükümeti uyardı. TTB açıklamasında, “Yanlış sağlık politikalarında ısrar, sosyal cinayettir” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı’nın 7 Nisan tarihli “Türkiye Covid-19 Hasta Tablosu”nun Twitter üzerinden paylaşıldığı açıklamada, “Toplumsal düzeyde bulaşıcılık önlenemedi. Bilimin ışığında akılcı bir pandemiyle mücadele olmadı. Algılar üzerinden giden bir savrulmanın ortasındayız. Pandemi hızla yayılırken, toplum her gün artan bedeller ödüyor” denildi.

“Önceki dalgalardaki hastalara göre daha fazla organ tahribatı görüyoruz”

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel ise “Şu anda henüz zirveyi görmedik. Yoğun bakıma gelen hastalarda önceki dalgalardaki hastalara göre daha fazla organ tahribatı görüyoruz. Bunun nedeni muhtemelen mutasyon” dedi.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut da geçen hafta Türkiye’de bu gidişle günlük vaka sayılarının 60 binlere ulaşacağı uyarısında bulunmuştu.

Vedat Bulut, Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada, virüsün yayılma hızının da mutasyonla birlikte arttığını söylemişti.

Bulut, “Vakalar 60 bine ulaştığında kritik zamana girmiş olacağız. Yoğun bakımlarda tıkanmalar olacak. Şimdiden klinikler tekrar Covid kliniğine dönüştürülüyor. Aşılama da hızlı gitmiyor. Toplumun yüzde 7-8’nin aşılanmasıyla olacak bir şey değil. Tekrar Ekim ayına dönebilir” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir