Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İstanbul 1 Mayıs Platformu: “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için 1 Mayıs’ta meydanlara”

İstanbul 1 Mayıs Platformu, “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için 1 Mayıs’ta meydanlarındayız” şiarıyla İstanbul Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde Kod 29’a, işsizliğe, işten atmalara ve sömürüye karşı 1 Mayıs’ta alanlara çağrı yapmak için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Eylemde platform adına basın açıklamasını Perihan Koca okudu. Açıklamada, 2021 1 Mayısı’na ekonomik krizin yanı sıra bir de pandemi ile egemenlerin işçi-emekçilere, halka ödettiği ağır bir fatura ile girildiği, pandemiyle geçen 1 senelik süre zarfında virüsün bir işçi-emekçi hastalığı olduğununun açıkça orta olduğu ifade edildi. İşçilerin, bu bir yıl boyunca virüsten ya da açlıktan ölmek arasında seçim yapmaya zorlandığını söyleyen Koca, sözlerine şöyle devam etti: “Milyonlarca işsize yeni milyonlar eklendi. İşçi-emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları daha da çekilmez bir hâl aldı. Ücretsiz izin, Kod-29, işten atmanın yeni yöntemi olarak patronların sıkça kullandığı bir saldırı silahına dönüştü. İşsizlik, geleceksizlik nedeniyle intiharlarda büyük artış yaşandı. Pandemi, aynı zamanda egemenlerin, Saray’ın toplumsal mücadeleyi engellemek, geriletmek için kullandığı bir bahaneye dönüştürüldü. İşçi-emekçilerin azgınca sömürüsü, yağma ve savaşa dayanan sermaye düzeninin sahipleri, iktidarlarını kaybetme korkusu ile saldırılarını her boyutta arttırdı, arttırmaya devam ediyor. Tüm bu saldırılara rağmen, direniş de devam etti, adım adım gelişmeye devam ediyor.”

Pandemi ile katmerlenen ekonomik krizin yarattığı tahribata karşı başlayan direnişlerin hatırlatıldığı açıklamada, “Sinbo, Baldur, SML, PTT, Migros, Cargill DÖHLER ve daha fazlası hala direniştedir. Marketlerde, inşaatlarda, madenlerde ve işçi sınıfının hayat verdiği her yerde işçiler dirençle örgütleniyor.” denildi.

Açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör nedeniyle başlayan direniş, 8 Mart’ların sokakta yaygın ve kitlesel eylemlerle karşılanması, Kaz Dağları’ndan Ege’ye, Kanal İstanbul’dan Karadeniz’e, doğanın yağmalanmasına karşı, irili-ufaklı mücadelelerin de üşke çapına yayıldığı ve yaygın bir şekilde devam ettiği belirtildi.

HDP’ye yönelik gözaltı ve tutuklamalara, vekilliklerin düşürülmesine ve kayyum politikalarına rağmen devam eden direnişlerin de devam ettiğinin altı çizildi. Açıklamanın devamında “Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun hapsedilmesi; HDP’ye kapatma davası; İstanbul Sözleşmesinden çıkılma kararnamesi; Gezi Parkı’nın olmayan bir vakfa devredilmesi; Kanal İstanbul başta olmak üzere yağma projelerine devlet garantisi getirilmesi; Mart ayı sonu itibari ile Kısa Çalışma Ödeneği’ne son verilmesi gibi AK Parti-MHP’nin attığı adımlar, işçi-emekçilere, halka, tüm direniş odaklarına karşı topyekûn bir saldırıya geçtiklerini göstermektedir” denilerek AKP-MHP iktidarının ezilenlere yönelik saldırılarına dikkat çekildi.

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

“Newroz meydanlarında toplanan milyonlarla saldırılara yanıt verilmiştir. Kürt halkı ve devrimci ilerici güçler, HDP’nin kapatılma davasına karşı yanıtını Newroz alanlarından vermiştir.

İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz, diyen kadınlar ve LGBTİ+’lar sokaklarda öfkelerini ve taleplerini haykırmış ve mücadelelerine devam etmektedirler.

Direnişlerin taleplerinin ve direnişçilerin seslerinin birleşeceği yer 2021 1 Mayısı olmalıdır.

Şimdi, topyekûn saldırıya karşı, direniş odaklarının, 1 Mayıs’ı, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma gününü, emek cephesinin güçlü ortak bir yanıtı olarak örgütlemesi çok önemlidir.

Saray kendi koyduğu yasaklara uymazken, ne 1 Mayıs meydanı olan Taksim’in keyfi bir şekilde yasaklanması ne de hafta sonuna denk gelen 1 Mayıs’ın keyfi bir şekilde engellenmesi kabul edilemez.

Bu azgınca sömürüye, zorbalığa, aşağılanmaya, yok sayılmaya karşı, sendikaları, odaları, DKÖ’leri, devrimci, sol parti ve örgütleri, toplumun ilerici dinamiklerini mücadeleyi ileriye taşıyacak, kitlesel, militan bir 1 Mayıs örgütlemek üzere sorumluluk almaya çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir