Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Alevi köyü Taşpınar’a ayrımcılık: Asfalt yok, yollar çamur deryası

Bursa Mustafakemalpaşa’ya bağlı 3000 nüfusa sahip Taşpınar Köyü sakinleri Alevi olmalarından kaynaklı hizmet alamadıklarını belirterek, yol, su alt yapı ve ulaşım sorunlarının hala devam etmesine isyan etti.

Türkiye’de birçok Alevi köyüne gittiğimizde hepsinin ortak şikayeti Alevi köyü olması sebebiyle devlet tarafından hizmet alamamaları. Bunlardan biri de Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı 3000 nüfuslu Taşpınar Köyü.

Ajansımız PİRHA‘nın ulaştığı Taşpınar Köyü sakinleri hizmette yaşadıklarını ayrımcılığı anlattı.

İÇME SUYU 3 KM ÖTEDEN RİCA MİNNET İLE ALINDI

Taşpınar köyünün tamamı Alevi ve bu nedenle hizmetlerden en son ve en az yararlanan köylerden biri. Köyün yolu yol değil, kanalizasyonu ancak 2006 yılında yapılmış, içme suyuna sahip değiller ve suyu 3 km uzaktan Söğütalan Köyü’nden rica minnet sağlamışlar. Civardaki 60 hanelik köylerde kapalı düğün salonları bile varken Taşpınar’a ne devlet ne de belediye el uzatmış. Devlet hizmetlerinden neredeyse sıfır düzeyde yararlanıyorlar.

Taşpınar köyü Bursa iline 102, Mustafakemalpaşa ilçesine ise 17 km mesafede. Coğrafi olarak genelde dağlık bir araziye sahip. Çevresinde ormanlar var. Köyde karasal iklim hakim. Köy ekonomisi ise genelde tarım işçiliğine dayanıyor. Köylüler tarımla uğraşmanın yanında hayvancılık da yapma gayretinde.

VERİLEN VAATLER SEÇİM SONRASINDA KARŞILIK BULMADI

3000 nüfusu olan Taşpınar Köyü’nün seçimlerin kaderini değiştirecek 1500’e yakın seçmeni hem Mustafakemalpaşa ilçesi hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi seçimleri için iktidar ve muhalefet partilerinin iştahını kabartır iken vaatler seçim sonrası asla karşılık bulmamış.

Uzun yıllardır tarihinden itibaren asfaltlanmayı beklerken yanı başında Sünni yurttaşların yaşadığı 116 köyün yollarının asfaltlanması, ayrımcılık iddialarını yeniden gündeme getirdi.

SOKAKLAR ÇAMUR DERYASI OLUŞTURUYOR

Köylüler, bozuk yollar için yaptıkları resmi başvurulara cevap alamayınca yaşadıklarını PİRHA’ya paylaştı. Yaşananlara isyan eden köylüler Alevi olmalarından kaynaklı ayrımcılık ile karşılaştıklarını dile getirdiler.

Asfalt çalışmalarının hiçbir şekilde gerçekleşmediği Alevi köyü Taşpınar’da yurttaşlar, tüm girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söylüyor. Yurttaşlar, seçim zamanı oy için verilen vaatlerin başında gelen yol probleminin seçimlerden sonra ise hiçbir karşılık bulmadığını ifade ediyorlar.

Tarım ve hayvancılık ile geçimini sağlayan köylüler çektikleri videoda köy sorunlarının bitmek bilmediğine dikkat çekiyor. Görüntülerde yağan yağmur sonrası sokakların çamur deryasına dönüştüğü gözüküyor.

SÜNNİ KÖYLERİN YOLLARI ASFALTLANMIŞ

Taşpınar Köyü sakinleri yarım asrı geçen süredir asfaltlanmayı bekleyen yolları köstebek yuvasına dönüştüğüne işaret ederek, çevrede Sünni yurttaşların yaşadığı bir çok köyün yollarının asfaltlandığına dikkat çekiyor.

Ayrıca toprak yolların yağan yağmur sonrasında çamura deryasına dönüşmesi ve ulaşımın zorlaşması sonrasında köyde bulunan 240 öğrenci ise okula gitmekte büyük sorunlar yaşıyor. Duruma isyan eden aileler can güvenliğinin olmamasından kaynaklı çocuklarını okula göndermek istemediklerini kaydederek tepki gösteriyor.

ALEVİ KÖYLÜLERE HAPİS CEZALARI YAĞMIŞTI

Eskiden geçimini hayvancılıkla sağlayan orman köyü Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Taşpınar’da köylüler 50 yıl önce tarım yapmaya başladı. Köylülerin ekip biçtikleri arazilerin bir kısmı 2013 yılında 2B arazisi kapsamına girerken, bir kısmı ise girmedi. 2B kapsamına alınmayan orman arazileri köylüler tarafından işgal edildiği gerekçesiyle 2 kişi 9 ay hapse mahkum edildi. Ardından 8 köylü hakkında da işlem yapıldı. Bu 8 köylü de cezaevine girecekleri günü bekliyor. 3 bin nüfuslu köyde 2 bin 500 kişinin cezaevine girme tehdidiyle karşı karşıya olduğu bildirilmişti.

Ersin ÖZGÜL/BURSA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir