Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF, ”Seelsorge-Manevi Bakım Hizmetler” Projesini tüm Aalmaya’da sürdürecek

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF), Almanya’nın NRW Bölgesi’ndeki Cemevleri’nde devam ettirdiği “Seelsorge-Manevi Bakım Hizmetler” projesine  ilişkin, bugün yazılı  bir açıklama yaparak Cemevlerini bilgilendirdi.

Seelsorge Proje Koordinatörü Melek Şahin imzasıyla yapılan açıklamada, şu ifadeler yer alıyor:

”AABF olarak Nisan 2021 ve Mart 2023 arası sürecek olan “Manevi Bakım Hizmetlerinde Gönüllü Alevi İnanç İnsanlarının Yetiştirilmesi” Projesi hakkında sizleri bilgilendirmek ve Manevi Bakım Hizmetleri hakkında ilgi duyan canlarımızı da, bu proje kapsamındaki eğitimlere katılmaya davet etmektir.

Federal İçişleri Bakanlığı ́nın tahminlerine göre Almanya’da yaklaşık 500.000-700.000 Alevi yaşıyor. Almanya’da birçok dini, inanç ve kültürel toplumsal kesimin, özellikle psikososyal destekler ve manevi bakım hizmetlerinden yararlanması ve kurumsallaşması söz konusudur. AABF ve bağlı AKM-Cemevlerimizin bu hizmetleri verebilecek insanların yetiştirilmesi hedefimizdir.

Alevilerin inançsal ve manevi hayatına dair her iki cinsiyetten inanç rehberi olan Ana ve Dede ́ler bu hizmetleri, bugüne kadar gönüllülük ve rızalık esasına göre vermektedir. Oysa bugün Almanya ́da birçok dini ve inanç grubuna mensup insanlara manevi hizmetleri, her inancın kendi inanç rehberleri kurumsallaşmış “Manevi Hizmetler” üzerinden sunmaktadır.

Bu Çalışmanın Pilot Projesi NRW Bölgesinde başarıyla tamamlanmıştır. Şu an itibariyle projemiz tüm Almanya’yı kapsayacak şekilde, AKM-Cemevlerimizde hizmet veren Ana/Dede ve ilgi duyan bu konuda tecrübeli üyelerimizi için Manevi Bakım Hizmet eğitimi düzenledik.

Bu Proje Kapsamındaki “Seelsorge-Manevi Bakım Hizmet” Eğitimine Kimler Katılabilir?

 1. AKM-Cemevlerinde inanç hizmeti veren Ana ve Dede ́lerimiz ve bu konuda tecrübesi ve isteği olan kişiler katılabilir.
 2. Bu konuda deneyimi, tecrübesi ve isteği olan canlarımızı da bu proje kapsamında eğitimlere katılabilir.

Bu Projeye Katılımcı Olan Kişilerde Aranan Özellikler Nelerdir?

 1. Gündelik konuşmalarını Almanca olarak sürdürebilmek.
 2. Proje kapsamındaki tüm “Seelsorge-Manevi Bakım Hizmetleri” eğitimlerine

eksiksiz katılabilmek.

 1. “Seelsorge-Manevi Bakım Hizmetler” konusunda istekli ve insan ilişkilerinde tarafsız, sosyal yardım odaklı çalışmalara yatkınlık.
 2. Alevi inanç, öğretisi ve felsefesi konusunda çalışmak.
 3. AABF ve bağlı AKM-Cemevlerinde üyeliğinin bulunması ve kurumsal ilişkilere bağlılık.

6. Almanya’daki hastane, cezaevi, huzurevi ve belediyelerle ilişkilerde öğrenmeye açık olmak.

“Seelsorge-Manevi Bakım Hizmetler” Projesinin Amacı

 1. AKM-Cemevleri üzerinden Almanya’da manevi ve psikososyal desteğe ihtiyacı olan, Alevilere ulaşmak, hastanelerde, hapishanelerde, huzurevlerinde ve okullarda öğretisine ve Hızır anlayışına uygun ve evrensel manevi bakım hizmetleriyle uyumlu şekilde bu manevi bakım hizmet sunmak.
 2. Bu konuda hizmet verecek kadroların eğitilmesi.
 3. AABF olarak, orta vadede eyaletlerde Alevi inanç rehberi Ana/Dede ya da manevi muhabbet ve bakım hizmeti sunmaya yatkın canlarımızın, kliniklerde, yaşlılar ve huzur evlerinde, hapishanelerde vb. kurumlarda kalmak zorunda kalmış Alevi insanlara hizmet verebilmesini eğitim yoluyla sağlamak.
 4. Farklı modülerden oluşan manevi bakım eğitim kursları tüm katılımcılar için ücretsiz olacaktır.

Bu konuda AKM-Cemevlerimizin duyarlı olmasını ve bu hizmette ilgi duyan Ana/Dede ́lerimizi ve ilgili canlarımızın bu proje eğitimine kayıtları için ekteki “EĞİTİME KAYIT FORMU”nu doldurarak 30 Nisan 2021 tarihine kadar aşağıdaki E-Mail adresi üzerinden kayıtlarını yaptırmasını talep ediyoruz.

Proje ve kayıt başvuruları için detaylı bilgi için; Seelsorge Proje Koordinatörüne başvurabİlirsiniz.

Telefon: 0157 5833 7231

Mail: seelsorge@aabf.de

Kayıtlar tamamlandıktan sonra, eğitime katılanlara, eğitim süreci ve içeriği hakkında detaylı bilgiler gönderilecektir.

İlgi duyan canlarımızın kayıtları için, yönetim kurullarımızın katkıları ve ilgisinden dolayı şimdiden teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dilerim.

Melek Şahin

Seelsorge Proje Koordinatörü

www.aabf.de

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir