Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

CHP’li kadınlardan ayakkabılı protesto

İstanbul Sözleşmesi’nin iptal edilmesini protesto eden CHP Ankara İl Kadın Kolları üyeleri, katledilen kadınları temsilen kaldırımlara ayakkabı ve karanfil bıraktı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Kadın Kolları, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilmesine dair başlattığı “Mor Adımlar” eylemi kapsamında, Çankaya Belediyesi önünde açıklama yaptı. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka’nın katıldığı açıklamada, kadınlar “Mor adımlar Ankara’da direniyor” yazılı pankart açtı. Ölen kadınları temsilen ayakkabıların dizildiği kaldırımlarda, kadınlar ellerindeki kırmızı karanfilleri ayakkabıların üzerine bıraktı.
‘SÖZLEŞME KALACAK’
CHP Çankaya İlçe Kadın Kolları Başkanı Nimet Özkan, “Kadın, yaşam, özgürlük” ısrarıyla yürüdüklerini söyledi. “Mor Adımlar” eylemi kapsamında Ankara’nın 25 ilçesinde çalışmalar yürüttüklerini aktaran Özkan, “İstanbul Sözleşmesi, ‘hiçbir kadın bu dünyadan gitmesin’ diyedir. Sözleşme, ‘kadın insandır’ın sözleşmesidir. 42 milyon kadının ortak iradesidir. Mücadelemiz, İstanbul Sözleşmesi için, mücadelemiz haklarımız ve hayatlarımız için. Vazgeçmeyeceğiz ve diyoruz ki İstanbul Sözleşmesi kalacak siz gideceksiniz” dedi.
‘KATİLLER CESARETLENDİRİLDİ’
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, tüm şiddet mağduru kadınlar ve istismara uğrayan çocuklar için düzenledikleri “Mor Adımlar” eylemini anlatarak, “Her gittiğimiz ilde, ilçede, mahallede bir kadın yanımıza yaklaşıp bize gördüğü şiddet hikayesini anlattı” diye konuştu. Verilen adaletsiz kararların katilleri cesaretlendirdiğini vurgulayan Nazlıaka, şöyle devam etti: “İşte tam da kadınlar böylesine can güvenliğinin olmadığı sokakta bile rahat yürüyemediği bir dönemde AKP İktidarı ne yazık ki ilk imzacısı olduğumuz İstanbul Sözleşmesi’nden imzayı geri çekme kararı aldılar. Biz bu kararı tanımıyoruz tanımayacağız. İstanbul Sözleşmesi, altın standart olarak kabul edilen bir sözleşmedir. Sözleşme, ‘kadına yönelik şiddeti önle; önleyemediysen koru; koruyamadıysan cezalandır ve bütüncül politikalar üreterek kadını hayatın her alanında güçlendir’ der. Kadınlar olarak buradan diyoruz ki; seçimlerde sizi oraya taşıyan kadınlar sizi yine oradan indirecek. Ocak’tan bu yana 129 kadın öldürüldü. Biz artık buna dur diyoruz. İstanbul Sözleşmesi kalacak zorbalar gidecek.”
Açıklamanın ardından Sakarya Meydanı’na yürümek isteyen kadınlar, polislerce engellendi. Salgını gerekçe gösteren polis, kadınların dağılması yönünde ikazlarda bulundu. Bunun üzerine kadınlar, “Kadın yaşam özgürlük” sloganlarıyla oturma eylemi gerçekleştirdi. Kadınlar eylemlerini yine sloganlarla sonlandırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir