Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ADA: Bu acı hepimizin

Alevi Dayanışma Ağı (ADA),  Ermeni Katliamı’nın yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “ 24 Nisan,  Ermeni halkının maruz kaldığı şiddetin başlangıç günüdür.  Osmanlı zalimleri tarafından iki yıl içinde Anadolu Ermenisizleştirildi. 24 Nisan 1915 tarihinde Ermeni halkı bütün değerleriyle tasfiye edilirken, toplumun tüm değerleri yara aldı. Osmanlı zalimleri, Ermeni halkını bütün kültürüyle imha ederek, Anadolu ve Mezopotamya halklarının bir arada yaşama kültürüne ağır bir  darbe vurdu ” denildi.

‘‘Ermeni soykırımı’nın Anadolu yaylalarında oluk oluk Alevi kanı akıtan, Alevilerin kesilmiş başlarından tepeler yapan  Osmanlı zalimleri yaptı‘‘ ifadelerinin yer aldığı açıklamanın devamında, şunlar kaydedild: ‘‘  Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkıntıları üzerine  kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, soykırımı kabul etmek, Ermeni halkının yaralarını sarmak, tehcir edilenlerin geri dönmesini sağlamak, mallarını ve mülklerini iade etmek yerine, tam akis bir tutum alarak soykırımın faillerini ve siyasetini sahiplenmiş, gerçeklerin üzerin örtebilmek amacıyal inkar ve asimilasyon politikalarını devam ettirmiştir.

Ermeni soykırımının üzerinden  106 yıl geçti.

Geçip giden 106 yıla rağmen yüreklerde açılan yaralar kapanmadı. Kapanmadı çünkü 1915 soykırımıyla yüzleşilmedi. Ermeni soykırımıyla yüzleşmek kimseye birşey kaybettirmez! Yüzleşmek, vicdanı bir borçtur. Yüzleşin! Bu hem insanlığa karşı bir daha böyle bir suç işlenmemesi hem de halklarımızın kardeşliği açısından önemlidir.

Somürücü zalim güçler, bu topraklarda tekçi ve ırkcı anlayışlarını hakim kılmak için Ermenilere, Alevilere, Kürtlere  ve diğer halk kesimlerine yönelik kitlesel kırımlar yaptılar. Aynı zalim güçler, emekçi Türk hakını da her zaman hep ezip sömürdüler. Haksızlıklara karşı çıkan Anadolu Türkmenlerini kılıçtan geçirerek katlettiler. Çünkü ırkçı – faşist akımlar Ermeni hakına, Kürtlere ve Alevilere düşman oldukları kadar emekçi Türk halkınada düşmandırlar. Ermeni egemen sınıflarının halklara yaklaşımlarıyla Türkiye’deki egemen sınıfların halklara düşmanca yaklaşımlar arasında özünde bir fark yoktur. Halkları birbirine düşman etmek, çatıştırmak dünyadaki tüm egemen sömürcü güçlerin halklara karşı uyguladıkları değişmeyen bir politikadır. Çünkü,  halkların bölünüp parçalanarak birbirine düşmesi, bu zalimlerin sömürü düzenlerini rahat bir şekilde sürdürmelerini sağlıyor.

Maruz kaldıkları soykrımından dolayıi dünyanın dört bir yanına dağılan, topraklarından uzakta yaşamak zorunda kalan Ermeni kardeşlerimizin açıları acımızdır. AKP’nin egemenliği altına giren Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün kırımlarla yüzleşmesi ve hesaplaşması için, hakikatleri ifade etmekten asla vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir