Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İstanbul İkizdere’ye ses verdi

İkizdere’de süren direnişe destek veren İstanbul Rize Masası, yapılmak istenen taş ocağının doğal hayatı tahrip edeceğinin altını çizerek, yurttaşları ses çıkarmaya davet etti.

Rize’nin İkizdere ilçesinde yapılmak istenen taş ocağına karşı Kadıköy’de bulunan Osmancık Sokak’ta bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen İstanbul Rize Masası’nın açıklaması salgın gerekçe gösterilerek engellendi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadıköy İlçe Başkanlığı’nda düzenlenen açıklamada salona, “İkizdere, İşkencedere taş ocağını durduralım” pankartı asıldı.

Basın açıklamasını İstanbul Rize Masası Başkanı Necati Ekşi okudu. Dünyada öncelikli korunacak 200 ekolojik bölgeden birinin İkizdere Vadisi olduğunu söyleyen Ekşi, buranın bir kolu olan İskencedere Vadisi’nde kurulması planlanan taş ocağının doğal hayatı ve bölge halkını tehdit ettiğini ifade etti.

DOĞAL DEĞERLER KAYBOLACAK

Sokağa çıkma yasağını olduğu gün sermayenin kolluk kuvvetiyle birlikte yaşam alanları için direnen köylülere saldırdığını dile getiren Ekşi, taş ocağına karşı bir aydır sürdürülen direnişin göz altılarla yöre halkının yıldırılmaya çalışıldığını söyledi. Ekşi, “Bu taş ocağı, çevre ve insan sağlığını tehdit etmesinin yani sıra bölgenin sahip olduğu doğal değerlerin ve yaban hayatın kaybolmasına sebep olacağı açıkça ortadadır” diye belirtti.

KAMU YARARI YOK

Bölgede yürütülecek olan açık ocak işletmeciliği ile patlamalardan dolayı meydana gelecek, “titreşim, gürültü, toz oluşumu, yeraltı su tabakasında bozulmalar” gibi olumsuzlukların vadiye ve doğal yaşama zarar vereceğinin altını çizen Ekşi, organik çay üretimi ve büyükbaş hayvancılık gibi bölge halkının geçim kaynaklarının da olumsuz etkileneceğini vurguladı. Ekşi, “Herhangi bir kamu yararı bulunmayan bu proje ile bir şirketin kârı uğruna yaşam alanlarımız tahrip edilmesine karşı tüm kamuoyunu İkizdere halkının sesi olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.

MA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir