Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Biz Garo’yu da sarmalarız

-Filiz Kerestecioğlu
Dünyanın en barışçı insanını Hrant’ı yaşatmayanlar,Arat’ı sarmaladığımız gibi biz Garo’yu da sarmalarız. Ama mesele sadece bizim sarmalamamız değil, ırkçılığın sularında tehditlerle gezenlere karşı ortak tavır alabiliyor muyuz meselesi!
Sadece tarihe bir bakış ve üzüntü nidası yollamak değil, bugün Ermeni yurttaşlarımızın güvercin tedirginliğine karşı ne yapıyoruz meselesidir aynı zamanda!
Biden’a da, devletlere de cevabı sevgili Hrant Dink veriyor zaten:
“Biz, bir gerçeği ortaya çıkarmaya, anlamaya, bir olayı idrak etmeye çalışmalıyız. Ama şu anda dışarısı da, içerisi de Türkiye’yi ‘ikrar’ ya da ‘inkâr’ gibi iki kavrama sıkıştırmış vaziyette. Ermeniler ve dünya, ‘Türkiye artık olayı kabul etmeli, ikrar etmeli ama Türkiye olayı inkâr ediyor’ diyor. Oysa burada asıl sorulması gereken soru şu: Türkiye toplumu gerçeği biliyor da mı olayı inkâr ya da ikrar ediyor? Türkiye şu anda ne inkârla ne de ikrarla ilgilenmeli. Türkiye olayı idrak etmeye çalışmalı. İnsanlara dayatılmış bir ikrarın ya da inkârın, duygulara hitap etmeyen bir sürecin hiç kimseye faydası yok çünkü.
İnsanlar ancak Ermeni meselesini öğrendikten, anladıktan sonra, ‘Bu benim için soykırımdır ya da değildir’ diye olayı kabul ederler ya da etmezler. Ayrıca devletin dışarıdan baskılarla mecbur kalıp olayı kabul etmesinin de hiçbir anlamı yok. Çünkü gerçeği görmesi gereken toplumlardır.
Konuşulması gereken kavram da ‘vicdan’ dır. Devletlerin vicdanı olmaz. Toplumların, insanların vicdanı olur. Zaten idrak vicdanla ilgili bir süreçtir.”
Filiz Kerestecioğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir