Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

77 1 Mayısı’nda katledilenler anıldı: “Taksim 1 Mayıs Meydanı’dır!”

HDP, 78’liler Girişimi, Demokratik Aleviler Derneği (DAD), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Yeşil Sol Parti, 1977’deki Kanlı 1 Mayıs’ta hayatını kaybedenleri Taksim Meydanı’ndaki Kazancı Yokuşu’nda andı. Anmada hayatını kaybedenlerin fotoğrafları taşındı.

Eylemde grup adına basın metnini İsmail Ağan okudu. Ağan, AKP iktidarının 2010 Anayasa referandumundan önce, katliamları araştırmak için Meclis bünyesinde bir “Adalet Komisyonu” kurulacağını vaatlerinde bulunduğunu, fakat katliamların suçlularının hala ortaya çıkarılmadığını ifade etti: “Çok geçmeden anlaşıldı ki iktidar, Anayasa referandumu sonuçlarını etkilemek için siyaset yapıyor. Halkın acılarını politik gündem malzemesi yapmak adaletsizliktir”

Ağan Taksim Meydanı’na ve 1 Mayıs yasağına ilişkin de şunları söyledi: “Dünyanın her ülkesinde böyle alanlar var. Modern zamanların kamusal alanları bu gibi meydanlardır. Çağdaş insan itiraz eden insandır. Egemen muktedirler, halka karşı suç işleyenler, halkın itirazlarını duymak istemiyorlar, kamusal özgürlük alanlarını yasaklıyorlar. Taksim Meydanı’nın kamusallığını bitirmek istiyorlar”

Eyleme katılan HDP İstanbul Milletvekili ve Devrimci Parti Fahri Danışmanı Musa Piroğlu ise salgının 1 Mayıs’ı yasaklamak için bahane olarak kullanıldığını dile getirerek, “Biz bütün salgın döneminde öğrendik sefalet ve yasak sadece işçiler için var. Taksim 1 Mayıs Meydanı’dır. Burada yapılan anma 1 Mayıs’ı hangi bedellerle kazanıldığının göstergesidir. İşçi sınıfı 1 Mayıs’ı uğruna can vererek kazanmıştır. Bilinsin ve duyulsun ki 1 Mayıs işçi sınıfının bayramıdır. İşçi sınıfının mücadele günüdür. Onun uğrunu bedel ödeyenler bedel ödemekten kaçınmazlar” dedi.

Anma, Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakılmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir