Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

HDP’li Zeynel Özen: AB Uyum Komisyonu’da Diyanet’in Avrupa’ya gönderdiğ gri pasaportlu dedeleri sordu

HDP İstanbul Milletvekili Zeyene Özen, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu bilgilendirme toplantıısnda Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB BaşkanıFaruk Kaymakçı’ya AKP belediyeleri ve diyanet eliyle Avrupa’ya yapılan insan kaçakcılığını sordu. Özen, AB Başkanı Faruk Kaymakçı’ya Diyanetin bir grupa  gri pasaportlu dedeyi özellikle  Alevilerin Muharrem ve Hızır orucu tutukları dönemlerde,  Avrupa’daki Alevilerin cemevlerine gönderdiğinden haberi olup olmadığını sordu.

Alevilerin Cemeviler’ini ibadet yeri olarak görmeyen diyanetin gri pasaportlu dedeleri ne amaçla Avrupa’daki Alevilerin Cemevlerine gönderdiğini soran Özen, bunların dedelikle de bir ilgilerinin olmadığını, içlerinden birisinin 15 yaında bir çocuk olduğunu belirterek şunları ifade etti:

”Daha acısı nedir, biliyor musunuz? Diyanetin de buna ortak olması. 20 tane dede yani daha önce, ben tarihlerini bilmiyorum, 2016’da 95 dede, 2007’de gönderdikleri var; sürekli gönderiliyor. Yani ülkemizde Alevilerin inanç merkezi cemevleri kabul edilmiyor ama ne hikmetse Diyanet, Avrupa’daki cemevlerine dede gönderiyor ve gönderdiklerinin de dedelikle falan ilgisi, alakası yok. Bir örnek vereyim: Birisi 15 yaşında, din âlimi olarak gönderiliyor. En acısı da, bakın, ‘15 Temmuz’ diyorsunuz, bu gidenlerin hepsi de FETÖ’den iltica ediyor. Biz bunu devlet olarak yapıyoruz. Şimdi, elbette ki bu, İçişleri Bakanlığını, daha sonra da Dışişleri Bakanlığını ilgilendirir. Çünkü büyükelçiliklerimiz aracılığıyla bu temin ediliyor. Yani mesela, birisi Berlin’den Büyükelçiliğe başvuruyor; o, Dışişleri Bakanlığına, Dışişleri Bakanlığı İçişlerine, İçişleri Diyanete bildiriyor ve öyle gönderiliyor. Yani bir zincir, devletin tüm organları bu işin içinde. Şimdi, bunu nasıl açıklayacağız? Biz bunu ne güvenlikle açıklayabiliriz ne terörle açıklayabiliriz, hiçbir şeyle açıklayamayız. Buna cevabınız ne olacak?”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir