Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF:1 Mayıs Dünya Emekçiler Günü Kutlu Olsun!

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF),  dünya emekçilerinin birlik mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’a ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

” EMEK EN YÜCE DEĞERDİR!”

”İnancımızda “Emek” En Yüce Değerdir!” sözüyle başlayan açıklamada, “ Alevi inancı da tıpkı emek hareketi gibi; eşitlik anlayışının ve adil paylaşımın esas alındığı toplumsal bir düzeni düşlemektedir. Bu nedenle 1 Mayıs nazarımızda; emekçilerin, işçilerin, işsizlerin ve ezilen tüm kesimlerin sömürüye karşı birlik olmasının adıdır” denildi.

” 1 MAYIS EMEKÇİLERİN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜDÜR”

Açıklamanın devamında, 1 Mayıs’ın emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günü olduğuna vurgu yapılarak, şunlar ifade edildi: ”1 Mayıs sadece bir gelenek değil aynı zamanda haklı talepler etrafında sürdürülen bir mücadeledir. Hangi politik yaklaşımı savunursa savunsun, dini, dili, ırkı ne olursa olsun ayrımsız tüm çalışanların, emekçilerin birlik mücadele ve dayanışma günüdür. Barış, dostluk, kardeşlik günüdür. ”

” DOĞANIN VE İNSANIN SÖMÜRÜSÜNE SON ”

Alevi hareketinin tüm gücüyle emek hareketinin yanında yer alacağı, doğanın ve insanın sömürüsünün son bulduğu bir dünyanınkurulması için birlikte mücade  edileceği belirtilen açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

”Bir yandan uygulanan ekonomik politikalar, öte yandan üretim sürecinde kullanılmaya başlanan yeni teknolojiler ve son bir yıldır devam eden pandemi süreci maalesef tüm dünyada işsiz sayısının hızla artmasına yol açmıştır. Ne yazıktır ki; bu zor süreçte devletler tarafından sermaye sahiplerine tanınan imtiyazlar ve yardımlar, aynı oranda işçi ve emekçi sınıfına ulaştırılmamıştır. Pandemi döneminde emekçilerin payına düşen ise evden çalışma (Home Office) uygulaması kapsamında daha uzun çalışma süreleri olmuştur. Önümüzdeki süreçte mücadelenin merkezinde yer alması gereken hak gasplarından biri de adil olmayan çalışma süreleri olmalıdır. Geçmişte olduğu gibi bugün de, “Yaşa-nabilir bir dünya” şiarıyla ve tüm gücümüzle emek hareketinin yanında yer alacağız. Doğanın ve insanın sömürüsünün son bulduğu bir dünya hayalini birlikte var edeceğiz” denildi.

” YAŞASIN 1 MAYIS”

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:  ”Dünya üzerindeki tüm emekçilerin ve işçilerin bu bayramını içtenlikle kutluyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir