Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ADA: Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Toplumsal Rızalık Düzeni Mücadalemiz!

Alevi Dayanışma Ağı ( ADA), yazılı bir açıklama yaparak  ezilenlerin, emekçilerin, yoksulların ve mazlum hakların 1 Mayıs bayramını kutladı. ‘‘  Yaşasın 1 Mayıs! Yaşasın Toplumsal Rızalık Düzeni Mücadalemiz‘‘ başlığıyla yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

‘‘Bu yıl 1 Mayıs’ı koronavirüs salgınının gölgesinde kutlayacağız. Koronavirüs salgını yüz binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın hastalık içinde kıvranmasına ve dünyanın geri kalan kısmının korkuyla eve hapsolmasına neden oldu.

Salgının insanlığı dört bir yanından kuşattığı bu zorluklarla dolu olan zaman dilimlerinde bir avuç para babası her geçen gün zenginleşirken; işçiler, ölümleri pahasına ve açlık sınırının da altına düşürülen ücretlerle çalışmaya, işsiz kalmaya mahkûm ediliyor. Emekçiler; ev kirasını, faturalarını ödeyemezken, temel beslenme ihtiyaçlarını karşılayamazken sömürcü egemen güçler zenginliklerin yeni zenginlikler katıyor.

İşçileri, emekçiler, ezilenler ve yoksullar bu haksızlaklar karşı sürekli olarak mücadele ediyorlar. Ekmeğini alın teriyle kazanan yoksul halk kitleleri egemenlerin sosyal yıkım politikalarına, işsizliğe, yoksulluğa, açlığa ve safalete karşı bedeller ödeyerek sürdürdükleri haklı mücadelerini 1 Mayıs alanlarına taşıyacaklar.

Sevgili Canlar,

İnsnalık Koronavirüsü nedeniyle zor günler yaşamaktadır. Özellikle içinden geçtiğimiz bu zor süreçte tüm ezilenlerin, yoksulların, emekçilerinin ve işçilerinin geleceğe dair ortak kaygıları artmaktadır.

İşçi sınfı, Aleviler ve ezilen halklar koşullar ne kadar zor olusa olsun 1 Mayıs‘ı alanlarda kutlayacaklar. Egemen sömürcü güçlerin tüm engelleme çablarına rağmen ezilenlerin yaratıcılığıyla engelleri aşarak alınterimizin aktığı  her yerde, ‘‘Yaşasın 1 Mayıs‘‘ diye haykıracağız. Alevilerin, ezilenlerin, emekçilerin haklarını her şekilde savunamaya devam edeceğiz! Aynı kararlılıkla, 128 Milyar dolar nerde, açıklayın diye soracağız!

1 MAYISI BİRLEŞİK MÜCADELE ŞİARIYLA KUTLAYALIM!

AKP iktidarının ülkemizi ağır bir ekonomik krize sürüklediği bu süreçte birleşik mücadele her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Ezilenlerin ve emekçilerin birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı Alevilerin düşmanı, emekçilerin düşmanı, ezilenlerin düşmanı AKP iktidarına karşı birleşik mücadele şiarıyla kutlayalım!

EMEK EN YÜCE DEĞERDİR!

Alevilik emeği ve insanı kutsayan bir yol ve inançtır. Bundan dolayı, Aleviler tarih sahnesine çıktıkları günden beri hep sömürücü zalimlerin ve onların kurdukları çarkı bozuk düzenlerinin karşısında olmuşlardır. Yarin yanağından gayri, her şeyin ortak olduğu bir toplumsal rızalık düzeni kurmak için mücadele etmişlerdir! Bu mücadeleyi, değişik inanç ve milliyetlerden mazlumlarla birlikte sürdürmüşlerdir.

1 Mayıs’ı yaratan, kanları ve canları pahasına bugünlere kadar getiren emekçilerin özledikleri ve kurmak istedikleri düzende özünde bir  toplumsal rızalık düzenidir!  Yani sevdamız aynıdır bizim!

Bu gerçeklikten hareket ederek 1 Mayıs’ta gelin canlar alanlarda bir olalım, iri olalım, diri olalım!

Bu duygu ve düşüncelerel tüm canlarımızın, ezilenlerin, yoksulların ve emekçi kardeşlerimizin 1 Mayıs  emek ve dayanışma bayramını yüreketen kutluyoruz!

1 Mayıs Bayaramımız kutlu olsun!

Laik Demokratik Cumhuriyet İçin, Yaşasın İşçilerin ve Alevilerin Mücadele Birliği!‘‘

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir