Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABK, Alevilerin Hıdırellez Bayramı’nı kutladı

Alevi – Bektaşi inancında önemli bir yeri olan Hıdırellez, asırlardır Alevi toplumu tarafından bayram olarak kutlanıyor. Aleviler  köylerde Hıdırellezi yaylalar ve ziyaret yerlerine giderek buralarda düzenledikleri şenlikler ile kutlarken, bu  kutlamlara şehirlerde değişik biçimlerde bugüne kadar devam etti.  Koronavirüs salgınından dolayı, bu yıl Hıdırellez Bayramı’nı diğer yıllarda olduğu gibi doğayla iç içe ve kalabalık kitlelerle birlikte kutlamak mümkün olmadığınıdan dolayı, AABK  Alevileirin önemli bir bayaramı olan Hıdırellez‘i sosyal medya üzerinden yayınladığı yazılı mesajla kutladı.

” Hıdırellez Bayramı”  başlığıyla yayınlanan kutlama mesajında şu ifadelere yer verildi: ” Baharın, umudun, dostluğun, bereketin müjdecisidir Hıdırellez. Tüm Dünya insanlarının eşit, özgür, sağlıklı ve mutlu yaşayacakları bir Dünya umuduyla…”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK),  Hıdırellez  mesajnı  ‘‘Hızır kimseyi darda zorda bırakmasın, Hıdırellez Bayramınız kutlu olsun‘‘  ifadeleriyle sonlandırdı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir