Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İZMİR’DE ALEVİLERİN EVLERİ İŞARETLENDİ!

 

İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki Kürt ve Alevilerin yoğun yaşadığı Yamanlar Mahallesi’nde bazı evlerin duvarları ve kapıları çarpı ile işaretlendi.

Kürt ve Alevilerin yoğun yaşadığı Yamanlar Mahallesi sakinleri, sabah saatlerinde evlerinin duvarlarının ve kapılarının çarpı işareti ile işaretlenmiş olduğunu gördü. Toplam 6 hanenin evlerinde görülen işaret halkın tepkisine yol açtı. Mahalle sakinleri “Bu ülkenin Alevileri bunu yıllarca yaşadı. Bizi korkutmaya çalışıyorlar” dedi.

‘BİZ BİR TOPLUMUZ VE BUNU KABUL ETMEK İSTEMİYORLAR’

Sabah saatlerinde evlerinin duvarlarındaki işaretleri fark eden mahalleli sokağa çıkıp başka evlerin de işaretlenip işaretlenmediğini kontrol etmek için tüm evleri gezdi. 6 evin işaretlendiğini gören halk Alevilere yönelik bu olayı kınadı. Evinin duvarına kırmızı çarpı işareti atılan Ergün Akgül, “Burasının ismi önceden Maraş’tı, 12 Eylül darbesi ile Yamanlar oldu. Maraşlıyız, Aleviyiz. Bu hedef göstermektir. Biz bir toplumuz ve bunu görmek kabul etmek istemiyorlar” diye konuştu.

‘ALEVİLER YILLARCA BUNU YAŞADI, AYNI ZİHNİYET DEVAM EDİYOR’

35 yıldır bu mahallede yaşayan Akgül, “Buraya göç edip gelmişiz, başka nereye gidebiliriz ki. Çoluğumuz çocuğumuz var ve bizi korkutmaya çalışıyorlar. Bu ülkenin Alevileri bunu yıllarca yaşadı yıl 2019 hala daha zihniyet devam ediyor” dedi.

‘BİZİM AKP’YE VERECEK OYUMUZ YOK’

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre seçimlere az bir zaman kala bunun bilerek yapıldığını belirten mahallelilerden Ali Rıza Korkmaz ise, “Bunları yapanların amacı belli. Araştırılmasını istiyorum. Bunların örneğini Çiğli’de Yaman’da, Sivas’ta İstanbul’da Alevilerin yaşadığı kesimlerde de gördük” diye konuştu.  Yaklaşık 10 gün AKP‘li bir grubun mahallede broşür dağıtarak oy isteyemeye geldiğini söyleyen Korkmaz, “Bizim AKP’ye verecek oyumuz yok. Orada buna tepki göstermiştik ve sonrasında da bu olay oldu, oysa bizim kimseyle alıp veremediğimiz yok” dedi.

‘BUNU ÖNLEYECEK GÜÇ HALKIN İRADESİDİR’

Yamanlar Mahallesi muhtarı Kemal Aydın ise konuya ilişkin “Böylesi bir dönemde barış sağlamak için konuşsalardı keşke. Ama onların zaten böyle bir amaçları yok. Kandan beslendikleri için seçim arifesinde de halkta tedirginlik yaratmak istiyorlar. Bunlar kesinlikle önlenmeli, bunu önleyecek tek güç de halkın iradesidir. Gerek sandığa yansıyan gerekse de buradaki birliktelikle” diye konuştu.

 

Bu haberde 3 yorum var: “İZMİR’DE ALEVİLERİN EVLERİ İŞARETLENDİ!

  1. Bu tür olaylar ülkemizde ilk kez yaşanmıyor. Daha öncekilerde çıkan bazı olaylara rağmen, AKP/Erdoğan iktidarı kayıtsız hatta failleri destekleyici tavrı bu olayların faillerini cesaretlendirmiştir. Hele seçim çalışmaları süresince AKP/MHP ittifakının beka sorunuyla başlayıp, içsavaşla devam eden, kitleyi ayrıştıran söylemler bu maşa toplumunu iyiden iyiye gaza getirmiştir.

    1. 31 Mart’ta Laik, demokratik Türkiye’den eşitlikten, halkların kardeşliğinden ve özgürlükten yana olan adayalara oy vermeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir