Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlar,İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılını kutluyor

 Kadınlar, 11 Mayıs 2011’de imzalanan İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılını kutluyor ve “Sözleşme bizim” diyor.

Beşiktaştaki Barbaros Meydanında toplanan İstanbul Sözleşmesini Uygula Kampanya Grubu, sözleşmenin feshi kararını Beşiktaş’ta gerçekleştirdiği eylemle protesto etti. (Fotoğraf: İlker Eray)

Türkiye, yıllar önce Nahide Opuz ile annesini şiddetten koruma yükümlülüğünü yerine getirmediği için AİHM tarafından mahkum edilmişti. 11 Mayıs 2011’de Türkiye, İstanbul Sözleşmesi’nin ilk imzacısı oldu. Bugün #İstanbulSözleşmesi10Yaşında diyen kadınlar, sosyal medyada eyleme çıktı.

Ancak, ilk imzacısı ve çağrıcısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart 2021’de gece yarısı yayımladığı kararnameyle çekildi. Sözleşmenin feshiyle başta şiddet mağdurları olmak üzere kadınlara önemli bir hukuki güvence sunan yasa hükümleri de rafa kaldırılmış oldu.

Bugün kadınlar, İstanbul Sözleşmesi’nin 10. yılını kutluyor ve “Sözleşme bizim” diyerek kadınlar/LGBTİ+’lar ve çocuklar açısından önemini bir kez daha vurguluyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Tam adı Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesidir.

İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddeti bir insan hakkı ihlali olarak tanımlar.

Kadınlara yönelik şiddeti ortadan kaldırmayı ve kadınların insan haklarını korumayı amaçlar.

Şiddetin temelinde toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yattığını tespit eder.

Kadına yönelik şiddetin ve ev içi şiddetin ortadan kalkması için devletlerin kapsamlı ve bütüncül politikalar geliştirmesi gerektiğini söyler.

Devletlerin şiddeti bitirmek için toplumsal cinsiyet eşitliğini hem yasalarında hem de toplumsal yaşamda hayata geçirmesi gerektiğini belirtir.

İstanbul Sözleşmesi nedir, neleri kapsıyor, neden önemli?

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KİMİ KORUR?

Şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan tüm kadınları ve kız çocuklarını korur.

Birlikte yaşayıp yaşamadığına bakılmaksızın, ev içi şiddete uğrayan veya uğrama tehlikesi olan kadınları, çocukları, yaşlıları, engellileri, göçmen ve mültecileri, LGBT+’ları, kısaca herkesi korur.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KİMDEN KORUR?

Eşin, eski eşin veya partnerin şiddetinde, abinin, babanın veya diğer aile bireylerinin kısaca en yakınımızdakilerin şiddetinden korur.

İşyerinde patronun, okulda öğretmenin, karakolda polisin ya da sokakta, çarşıda veya toplu taşımada tanımadığımız erkeklerin şiddet ve tacizinden korur.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NASIL KORUR?

Irk, renk, dil, din, siyasi veya başka tür görüş, ulusal veya sosyal köken, cinsel yönelim, cinsiyet kimliği, sağlık durumu, engellilik, medeni hal, göçmen veya statüsü veya başka bir statü nedeniyle ayrımcılık yapmaksızın korur.

Özel sektör ve medya da dahil olmak üzere, tolumu kadına karşı şiddetin bir insan hakları ihlali olduğu konusunda bilinçlendirmeye çağırarak korur.

Eşitliği ve ayrımcılıkla mücadeleyi okul müfredatına ekleyerek, şiddete karşı farkındalığı erken yaşta kazandırarak korur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir