Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kolombiya halkı direniyor

Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da uzun süredir yoksulluğa, adaletsizliğe ve polis cinayetlerine karşı tepkili olan halk, ‘vergi reformu yasası’ ardından başkaldırdı. Koronavirüs salgını sürecinde ülkedeki işsizlik ve yoksulluk artarken, sağcı hükümet pandeminin faturasını zaten yoksul olan halka kesmeye çalışıyor. İktidarın neoliberal politikalarına ve faşizm fırsatçılığına tepki gösteren onbinlerce kişi 28 Nisan’dan beri sokakları terk etmiyor. Başkent Bogota’nın yanı sıra Medellin ve Cali kentleri ile birlikte birçok kentte gösteriler devam etti. Çok sayıda kişinin yaralandığı ve gözaltına alındığı belirtilirken, resmi rakamlara göre hayatını kaybedenlerin sayısı 40’a yaklaştı. Fakat sayının bunun çok ötesinde olduğu ifade ediliyor.

Ülkedeki polis şiddeti ise ürkütücü boyutlara ulaştı. Sosyal medyada yer alan görüntülerde sokakların kan gölüne dönüştüğü, yerde hareketsiz bedenlerin yattığı, evlerin ateşe verildiği ve göstericilerin yaylım ateşine tutulduğu görülüyor.

Polisin yanı sıra askerlerin de protestoculara karşı görevlendirildiği Kolombiya’da, özellikle İsyan Karşıtı Mobilize Birlikler’in (ESMAD) halka karşı vahşi saldırısı dikkat çekiyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir