Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’tan ramazan bayramı açıklaması: Yol, erkan, ikrar bize doğru yolu kalu beladan beri gösteriyor

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF ) Genel  Başkanı Hüseyin Mat, bazı Alevi kurumlarının ramazan bayramını kutlayıp  ‘‘ ramazan cemi‘‘ yapmalarına ve bunların etkisinde kalan Alevi bireylerin birbirlerine ramazan bayramını kutlama mesajı göndermlerine ilişkin sosyal medya üzerinden yazılı bir açıklama yaptı.

Alevilerin birbirlerine ramazan bayramını kutlamak için mesaj göndermelerinin doğal ve normal birşey olmadığına vurgu yapan Mat, bunun asimilasyona hızmet edeceğini belirtti. Her ramazan ayı sonrası yaşanan tartışmaları okuyoruz, ibretle izliyoruzbaşlığıyla yazılı bir açıklama yaparak,‘‘ Her inanç, ibadethane, her kutsal değer kendi yerinde değerlidir, saygı duyulmalıdır. Her inancın, toplumun kutsal değerleri, kutsal günleri ve bayramları vardır‘‘diye ifade etti.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF )  Genel Başkanı Hüseyin Mat, “ Alevilerilerin de doğal olarak kendi mutluluklarını ya da acılarını paylaştıkları günleri vardır. Muharrem, Hızır Cemi, Müsahiplik, Kirvelik ikrarı, Hıdırellez bayramı gibi…

Müslümanların kendi inançları kapsamında ramazan (şeker) bayramını kutlamaları çok doğal ve anlaşılabilinir bir durumdur. Biz de müslüman komşularımızın, iş ve okul arkadaşlarımızın, dostlarımızın ramazan (şeker) bayramını en içten duygularımızla kutluyoruz. Bayramların başta barış, sevgi ve kardeşliğe katkı sunmasını temenni ediyoruz.

Ancak Alevilerin birbirlerinin ramazan (şeker) bayramını kutlamaları ne doğaldır, ne normaldir, ne de doğrudur. Bu olsa olsa asimile olmaya hazır olmak ve kabullenmek demektir ” dedi.

  Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF )  Genel Başkanı Hüseyin Mat, açıklamanın devamında şunları kaydetti:

‘‘Alevilerin ramazan (şeker) bayramı gibi inançsal bir ritüeli olmamakla birlikte, sabahın ilk saatlerinde ramazan (şeker) cemi de yapılmaz. Bunu tartışmak, konuşmak ya da iddia etmek isteyenler varsa, tarih kitaplarını okumalarına gerek yok. Çok değil 20-30 yıl öncesine gitsinler. Kendi köylerinde bu tartışmaların hangisinin yaşandığına ya da köylerinde ramazan (şeker) cemi yapıldığına dair bilgi, belgeyle birlikte ıspatlasınlar. Sabahın köründe köylerde bir araya gelinip cem yapılmış mıdır? Sorsunlar büyüklerine.

Yazıktır, ayıptır bu kadar teslimiyetçi, riyakar, takiyecilik yapmayın. Birileri kabul etsin diye boyun eğmeyin, biat etmeyin.

Yol, erkan, ikrar bize doğru yolu kalu beladan beri gösteriyor.

Biraz kendi kaynaklarımızı okuyalım. Ulularımızın, pirlerimizin söylediklerine, kelamlarına kulak verelim. Deyiş, gülbank, nefes, mersiye, atasözlerini okuyalım. Semahlarımızı anlamaya çalışalım…

Tekelci resmi dini ideolojinin hükmüne girme niyetinde olanlar, camiyi, namazı, ramazanı inancı olarak kabul görmek isteyenlerin tek adresi vardır, o da camidir. Tercihi böyle olana saygıda kusur etmeyiz. Ancak bir isteğimiz var, yormayın bizi.

Okulumuz, mahkememiz, darımız, lokmalarımızı paylaştığımız kutsal mekanımız, ibadethanemiz olan Cemevleimizle birlikte Alevi-Bektaşi-Kızılbaşları artık rahat bırakın.

Yol cümleden uludur…

Gerçeklerin demine hüü diyelim.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir