Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden İbrahim Kaypakkaya’nın katledilişinin 48’inci yılı…

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden ve Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist (TKP-ML)  ile Türkiye İşçi Köylü Ordusu (TİKKO) kurucusu İbrahim Kaypakkaya’nın işkencede katledilmesinin 48. yılıdönümü. İbrahim Kaypakkaya, işkencede katledilmesinin 48. yılıdönümünde Türkiye ve Avrupa’nın bir çok kentinde düzenlene çeşitili etkinliklerle anılıyor.
1948 Çorum/ Sungurlu doğumlu olan Kaypakkaya, 60’ların ikinci yarısında İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik bölümünde okurken devrimci mücadeleye atılmış ve dönemin öğrenci liderlerinden biri olmuştur.
Kürt sorunu konusundaki tezleriyle öne çıkan Kaypakkaya 24 Ocak 1973’te Dersim’in Çemişgezek ilçesinde bir çatışmada yaralandı.
Yaralı olarak kaçan ve beş gün köylerde saklanan İbrahim Kaypakkaya, 29 Ocak 1973’te kaldığı köyde bir öğretmenin ihbarı üzerine ele geçirildi.
Yaralı olmasına rağmen yürütüldü. Buradan ayaklan donmuş olduğu halde Diyarbakır’a getirildi. Daha sonra hastaneye yatırıldı, bu arada ayaklarının kesilmesine izin vermemesine karşın yemeğine ilaç konularak donmuş olan ayakları kesildi.
İyileştikten sonra günlerce işkenceye maruz kalan Kaypakkaya, sorgusunda hiçbir biçimde kendisini ve örgütünü bağlayacak ifade vermedi. İnanılmaz bir direniş örneği gösteren Kaypakkaya işkencede konuşmadığı için ‘ser verip sır vermeyen’ olarak anılır.
İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır’da dört aylık sorgulama ve işkence sürecinden sonra 9 Mayıs 1973’te babasına sorgusunun bittiğini ve görüşmelerinde sakınca olmadığını belirtip, Çapa FKF ile ilgili hakkında açılan bir soruşturma için bazı belgeleri getirmesini istedi. Mahkemeye çıkartılmasına az bir zaman kala, görgü tanıklarına göre 16 Mayıs 1973’te son bir kez sorguya götürüldü. Ölüm sebebi resmi kayıtlara intihar olarak geçen İbrahim Kaypakkaya, Diyarbakır işkencehanlerinde gördüğü ağır işkenceler sonucunda, 18 Mayıs 1973’te yaşamını yitirdi.
AKP KAYPAKKAYA ÇEŞMESİ’Nİ YIKTI
Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Demircilik mahallesinde dönemin devrimci gençleri tarafından 1976 yılında ‘Kaypakkaya Çeşmesi’ olarak adlandırılan çeşme, Elbistan Cumhuriyet Savcılığı tarafından alınan bir kararla yıkılmıştı.
ANNESİ, OĞLUNU ANDIĞI İÇİN İFADE VERMİŞTİ
2012 yılında Şükran Kaypakkaya, oğlunun mezarına gittiği için ifade vermişti. Şükran Kaypakkaya, “Anmada pankart taşıdınız mı”, “Yasadışı bir slogan attınız mı?” gibi akıl dışı soruları yanıtlamak zorunda kaldı. Şükran Kaypakkaya, savcıya “Biz ne yaptık oğlum? İki gözyaşı dökmeyi, bir karanfil koymayı bize çok gördünüz. Bunun neresi suç? Bu nedenle adliyeye gelmek çok ağrıma gidiyor. Ben bir anneyim. Sizin de anneniz var. İstemem sizin anneniz benim yerimde olsun” demişti.
Devrimci önder İbrahim Kaypakkaya‘yı katledilişinin 48. Yılında saygıyla anıyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir