Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat: Hesap Soruyoruz!

Çete lideri Sedat Peker, Youtube üzerinden yayınladığı 7. Videoda yaptığı açıklmalarda, 1993’te evinin önünde bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ile Kürt iş insanlarının katledilmesiyle ilgili eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT’çi Korkut Eken’i işaret etti.

Bu açıklama üzerin  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Uğur Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu sosya meday ağları üzerinden açıklama yaptılar.

Pervin Buldan, yaptığı açıklamda   “Yıllardır hep söyledik şimdi yine söylüyoruz. Savaş Buldan ve arkadaşları devleti yönetenler tarafından öldürüldü. Cinayeti işleyenler göstermelik yargılandı ve beraat etti. Şimdi yeniden başa dönüyoruz ve yargılanmaları için girişimde bulunacağız” dedi.

Peker’in, Mumcu’nun ölümüyle ilgili, “Uğur Mumcu şehit ediliyor, yanına ilk gelen kim; katil en önce gelir, Mehmet Ağar. Yüce Allah o insanın kanını bize nasip etmedi. Adam namuslu adam, bu günleri görmüş, namuslu adam. Rumlara Kıbrıs’ı satacağı yok. Aradan zaman geçti, döndüler üç dört gün sonra. Denk gelinemedi. Korkut abiyle konuştuk. Dedi sonra gideceğiz. Onlara bağlı başka bir ekip öldürmüş. Karşılaştık Korkut abiyle, ‘Halloldu o iş’ ifadelerin kullanarak, Mumcu’yu Ağar ekibinin öldürdüğü iddiasını ileri sürmesinin ardından bir açıklamada, Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu’dan geldi.
Mumcu’nun eşi Güldal Mumcu, Peker’in öne sürdüğü iddialar üzerine tweet atarak, şunları ifade etti: ”Senelerdir Uğur Mumcu cinayetinin aydınlatılması için kim ne biliyorsa anlatsın, işin ucu kime dokunuyorsa dokunsun dedik. Çekin tuğlaları yıkılsın duvar altında kim kalırsa kalsın” dedi.
Birbiri ardına yapılan bu açıklamalardan sonra AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat’ta sosyal medya üzerinden ‘‘ Hesap soruyoruz ‘‘ başlığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

AABF Genel Başkanı Hüseyin Mat,  devletin  çetelerinin ve mafyanın kendi içinde yaşanan çıkar çatışması sonucunda ortada dolaşan iddialarıdan hareket ederek, Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi’de Alevileri yönelik yapılan  katliamların arkasında hangi güçlerin  olduğunu yeniden gündem getirerek gerçeklerin ortaya çıkması için mücadele edeceklerini vurguladı.

‘‘Aleviler olarak biz de Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarının arkasındaki derin devletin kodlarının çözülmesini talep ediyoruz‘‘ diyen Başkan Mat, şu ifadeleri kullandı:

Derin devletin (devletciklerin), çetelerin, mafyanın kendi içinde yaşanan çıkar çatışması sonucunda ortada dolaşan iddiaların kapsamında,

1993 Sivas ve 1995 Gazi katliamlarını kimler organize etti?

90’lı yılların derin devletinin katil aktörleri kimlerdir?

Aleviler olarak biz de Maraş, Çorum, Sivas ve Gazi katliamlarının arkasındaki derin devletin kodlarının çözülmesini talep ediyoruz.

Daha sağlam bir duvar örülecekse; kirlenmiş, şaibeli, çürük, tehlike teşkil edecek duvarın yıkılmasıyla ancak mümkün olabilir.

Çekin tuğlayı yıkılsın duvar. Altında kim varsa kalsın.

Devlet, derin devletin hesabını vermek zorundadır.‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir