Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Neonazi kurbanları Solingen’de anıldı

Mehmet Tanlı / Hamm

Almanya’ nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletindeki Solingen şehrinde bundan 28 yıl önce Neonaziler tarafından kundaklanarak yakılan evlerinde hayatını kaybeden Amasya-Merzifonlu Genç ailesinin beş ferdi için anma töreni düzenlendi. Untere Werner Caddesi üzerindeki evlerinde 28 yıl önce yaşanan bu ırkçı facianın ilk anma törenini Solingen Halk Derneği, Solingenli Demokratlar İnsiyatifi ve Solingen Alevi Kültür Merkezi üstlendi. Anma törenine aralarında AABF NRW Bölge Başkanı  Soner Solmaz ve diğer bir çok STK yönetici ile Alman ve Türkiyeli insanlar katıldı.  Bu yılki Anma töreninde konuşmacılar ise Solingen Halk Derneği Başkanı Ali Doğan, Yazar Doğan Akhanlı, yine gazeteci -Yazar Kazım Gündoğan’dı.

Solingen Acısı Ve Irkçılık…

Konuşmasının başında Türk ve Alman Irkçılığı AKP hükümetinin muhaliflere uyguladığı baskıları anlatırken bir grup tahminen Cami kesiminin protestosuna maruz kalan Kazım Gündoğan duygularını şöyle dile getirdi; ”Irkçılık mağdurlarını Anarken, Türk ırkçılarının saldırısına uğramak çok acı bir şey. Alman devleti Genç ailesinden özür dilemiştir. Türk ve Alman ırkçılığının tarihsel kökleri ve kardeşliği üzerine, Türkiye’de ki İslamist Faşizme yaptığım vurgular nedeniyle saldırgan Türk Irkçısi küçük bir grup ”Vatan haini yalan söylüyorsun” diyerek kargaşa yarattılar.

Almanya ve Türkiyeli Demokratik kurumlar tarafından organize edilen anma etkinliği Türk Konsolosluk elemanlarının da içinde bulunduğu bir grup rrkçı tarafından engellenmeye çalışıldı, bu da anma törenine gölge düşürdü. Polisin ve katılımcıların müdahalesiyle provakatörler anma alanının dışına çıkarıldıktan sonra anma etkinliğimiz devam etti.

Almanya devleti ve toplumu katliam yerini bir anıta dönüştürerek , Merzifondan beş kestane ağacı getirerek Genç Ailesinden öldürülen beş kişinin anısına birer anıt olarak dikmiştir.

Bu bir anma, hatırlama ve yüzleşme kültürüdür, özür dilemedir.  Irkçılık ve dincilik insanlığın başına bela edilmiş iki köhnemiş ideolojidir! Dünyanın her yerinde ırkçılıkla mücadele bir yaşam biçimi olmak zorundadır.  Bu dileklerle yaşamını yitiren Genç ailesinin fertlerini saygıyla anıyor, katil  Neonazileri de şiddetle kınıyor, lanetliyorum ‘’ dedi. ..

Solingen Anakent Belediye Başkanı Kurzbach ‘’ Hala içimiz sızlıyor ’’

Bıçaklarıyla ünlü, 159 bin nüfuslu Solingen şehrinin Belediye Başkanı Tim Kurzbach da anma töreninde yaptığı konuşmada ” Böyle bir facianın tekrar yaşanmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz Belediye olarak. Göçmenlerin topluma uyumu, burada kendilerini mutlu ve güvende yaşamaları için bir çok projeyi hayata geçirdik. Bu yaşanan tarihi olaydan duyduğum üzüntüyü tarif edemem. Irkçılığı, yabancı düşmanlığını lanetliyor ölenlerin anısı önünde eğiliyorum’’ dedi.

Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te aşırı sağcılar tarafından Genç ailesinin evi kundaklanmış, yangında Gürsün İnce, Hatice, Hülya ve Saime Genç ile Gülistan Öztürk hayatlarını kaybetmişti.

Fotoğraflar: Soner Solmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir