Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

ADFE Başkanı Fırat: Peker’in açıklamasından önce uyarı geldi

 

Alevi Dernekleri Federasyonu( ADAF) Başkanı Celal Fırat, Sedat Peker’in açıklamasından bir gün önce emniyette görevli tanıdıkları kendilerin ‘dikkatli olun’  diye uyardıklarını açıkladı.

Suç örgüt lideri Sedat Peker’in ‘‘ Derin Mehmet’in adamları bir cemevine saldırmayaı planlıyorlar‘‘iddiasını ileri sürmesinin ardından  Alevi kurum temsilcilerinden Celal Fırat Dede, güvenlik güçleri içersinde görev yapan bazı Alevi dostları tarafından ‘‘ Bazı sıkıntılar olabilir, dikkat etmemiz gerekir” denilerek kendilerini üyarıldığını ifade etti.

Yayınladığı Video konuşmalarında sık sık Aleviliğe dair konulara da atıfta bulunan, Şah Hüseyin, Pir Sultan Abdal ve Seyit Rıza gibi Alevi önderlerinden söz eden Sedat Peker, Twitter  hesabı üzerinden yaptığı açıklamada bunun nedenini şu ifadelerle açıkladı: “Devamlı Alevilik konusuna değinmemin sebebi Derin Mehmet’in adamları tarafından geçmişte Gaziosmanpaşa’daki kahve saldırısından çok daha büyük bir eylem yapılıp, ülkede kaos çıkarma planlarını boşa çıkarabilmek içindir. Planları bir cemevine saldırıdır.”

Peker’in iddiasının ardından Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’e açıklama yapan Alevi temsilcilerinden bazıları, “Bir gün önce uyarıldık” dedi, bazıları ise “Son zamanda uyarı almadık” ifadesini kullandılar.

Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut,  kendilerine böyle bir uyarı gelmediğini ifade ederek, şunları belirtti: ‘‘2017 yılında Ümraniye’deki cemevlerinin etrafında keşif yapan şüpheli 2 kişinin kamerayla yakalandığını hatırlatarak, “Zaman zaman güvenlik birimlerince dikkatli olmamız konusunda uyarılar yapılıyordu ancak son zamanda bu yönde bir uyarı gelmedi” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Başkanı Ercan Geçmez de geçmişte saldırı, provokasyon girişimleri olabileceği yönünde uyarılar, ihbarlar almalarına karşın son süreçte  kendilerine böyle bir uyarının gelmediğini söyledi.

Alevi Dernekleri Federasyonu ( ADFE)  Başkanı ve İstanbul Küçükçekmece’deki Garip Dede Cemevi Dedesi  olan Celal Fırat, kendisine yapılan dikkatli olun uyarısıyla ayrıntılı bilgiler verdi.

Sedat Peker’in tweet’inden bir gün önce güvenlik güçlerinde görev yapan ve kendileriyle uzun süreden beri dost olan kişilerden telefon aldığını kaydeden Fırat, “Bazı dostlarım beni arayarak ‘Senden rica ediyorum Dede. Cemevleri giriş çıkışlarında dikkatli olun’ dediler. Bazı sıkıntılar oluşabilir. Dikkat etmemiz gerektiğini bana söylediler” dedi.

Fırat, cumhuriyet savcılarını da göreve çağırarak, “Bize bu uyarının Sedat Peker’in açıklamasından bir gün önce yapılması aslında Aleviler üzerine kurulan oyunların tedirgin edici bir boyutta olduğunun önemli bir göstergesidir” ifadelerini kullandı. Bu yaşananların siyasi iktidarın tavrından kaynaklı ortaya çıktığını ve bunun hesabının hukuk çerçevesinde en acilen sorulması gerektiğini belirten Fırat, sorumluların yargılanması ve siyasi iktidarın sorumluluktan kaçmamasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir