Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Hasan Saltık geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti

Kalan Müzik şirketinin sahibi ve müzik yapımcısı Hasan Saltık,  geçirdiği kalp krizi sonucu Bodrum’da hayatını kaybetti. Time Dergisi tarafından “Türkiye’nin müzik antropologu” olarak tanımlanan Saltık, unutulmaya yüz tutmuş müzik örneklerinin albümlerini yayınlamıştı.

Hasan Saltık’ın hayatını kaybettiğini sanatçı Ferhat Tunç, sosyal medya hesabından “Kalan Müzik sahibi ve hemşehrimiz Hasan Saltık’ın geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybettiğini üzüntüyle öğrendim. Tüm Saltık Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Devri daim olsun” şeklinde duyurdu.

Grup Yorum: Ne Yorum Hasan Saltık’tan, ne Hasan Saltık Yorum’dan vazgeçti.

Hasan Saltık’ın hayatını kaybetmesineden dolayı Grup Yorum’da  yazılı bir açıklama yaptı. ” Bugün geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybeden Hasan Saltık Çok ama çok değerli bir dostumuzu, vefalı bir yol arkadaşımızı, özverili ağabeyimizi; Hasan Saltık’ı kaybettik” ifadelerinin yeraldığı Grup Yorum’un açıklamasının devamındaii şu ifadelere yer verildi: ” O sadece yapımcımız değil, kurulduğumuz ilk yıllardan bu yana emekle, vefa ile sarsılmaz bir şekilde büyüyen dostluğumuzdu. Her zaman, her koşulda tereddütsüz yanımızda yer aldı. Hiçbir tehdit, hiçbir baskı bu dostluğumuzu engeleyemedi. Kalan Müzik, yapımcılık çalışmalarına Grup Yorum’la başladı ve bu zamana kadar ne Yorum Hasan Saltık’tan, ne Hasan Saltık Yorum’dan vazgeçti. Sadece Grup Yorum tarihinde değil, Türkiye müzik arşivine sunduğu katkılarla çok büyük, çok derin, çok güçlü, benzersiz izler bıraktı.”

HASAN SALTIK KİMDİR?

Hasan Saltık, 1964, Hozat, Tunceli’de doğdu. İlköğrenimini Tunceli’de, ortaöğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi’ne devam etti.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik’i kurdu. Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri “Kalan Müzik” etiketi altında yayınladı.

Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı.

Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu.

Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak’tan, Münir Nurettin Selçuk’a, Hacı Taşan”dan, Hisarlı Ahmet’e, Hafız Yaşar’dan Muharrem Ertaş’a; Neşet Ertaş’tan Neyzen Tevfik’e, Malatyalı Fahri’den Âşık Veysel’e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Türkiye’nin zengin kültür potansiyelini ortaya çıkarmaya dönük dokuzyüzü aşkın proje gerçekleştirdi.

Projeleriyle Anadolu kültür mirasının, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın’ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi.

2003 yılında Prens Claus Nişanı’na layık görüldü. Ertesi yıl Time dergisi tarafından “Türkiye’nin müzik antropologu” olarak tanımlanarak, Avrupa Kahramanları’ndan biri olarak seçildi. 5 Nisan 2017’de İstanbul Teknik Üniversitesi Senatosu kararıyla fahri doktora unvanı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir