Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG): Hasan Saltık, Dersim 38 Tertele´nin arşivsel verileri ve toplumsal hafızada yer edinmesine çok değerli katkılar sunmuştu.

Kalan Müzik‘in sahibi Hasan Saltık, geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu (FDG), Hasan Saltık‘ın Hakk’a yürüymesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı, ‘‘Anadolu´daki müzikal zenginliği Kalan Müzik aracılığı ile dünyaya tanıtan, müzik emekçisi Hasan Saltık geçirdiği kalp krizi nedeniyle aramızdan ayrıldı.‘‘ ifadelerini yer aldığı FDG açıklamasının devamında, şu ifadelere yer verildi:

‘‘Saltık unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtları elinde bulunduran ender koleksiyonerlerden di.

Dersim 38 Tertele´nin arşivsel verileri ve toplumsal hafızada yer edinmesine çok değerli katkılar sunmuştu.

17 Kasım 2014 tarihinde bir gazetecinin

-Seyit Rıza ve Dersim katliamını yıllardır araştırıyorsunuz. Nedir sizi bu konuda ilgilenmeye iten? Sünni kökenli biri olsaydınız gene de ilgilenir miydiniz? ( Haksöz Haber) Sorusunu.

Elbette ilgilenirdim. Yezidilerle ilgili ilk çalışmayı yapan biriyim. Ermenilerin, Lazların, Pontusların, Süryanilerin de müziklerini araştırdım. 1938 Dersim ağıtlarını araştırırken bu meselenin içinde buldum kendimi. Bu katliamla ilgili görsel toplamaya başladım. O operasyona katılanları buldum, çocukları ve torunları ile konuştum. Bazıları korktular belgeleri imha ettiler. Ulaşamadığım çok belge oldu. “

Şeklinde yanıtlamıştı.

Ailesi ve sevenlerine baş sağlığı diliyor acılarını paylaşıyoruz.

Ruhu şad olsun,

wertê gul u nuri de bo! ‘‘

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir