Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

AB Türkiye Delegasyonu 800 yıllık cemevi’ni ziyaret etti

Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Malatya’ya gelen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyet hem Malatya’ya hemde Malatya mutfağına hayran kaldı.
Büyükelçi Malatya'ya hayran kaldı
Büyükelçi ve beraberindekilere Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yöresel yemeklerin tanıtımı yapıldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Değişik uygarlıkların ve medeniyetlerin Malatya’da zuhur etmesi, onların Malatya’da kalıcı izler, gelenek, görenek ve yaşantılarla ilgili değerler bırakmış olması yemek kültüründe de çeşitlilik olmasına neden olmuştur. Büyükşehir Belediyesi olarak meydana getirici şehirler kapsamı içerisinde UNESCO Kültürel Miras kapsamında Gastronomi dalında vegan mutfağına müracaat ettik. Malatya’da her yapraktan köfte sarılır öyle bir özelliği var. Etin olmadığı yapraklarla beraber yapılan ve yaprak dışında da yapılan 80 çeşit köfte yemeğimiz bulunmaktadır. Alternatif turizm çeşidi olarak giderek önem kazanan gastronomi turizmi için Türk turizmcileri de son dönemlerde bayağı çalışmalar gerçekleştirmekteler” ifadelerini kullandı.

Malatya ziyaretiyle ilgili önemli açıklamalar yapan AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer Landrut, Malatya mutfağının gerçekten de çok özel olduğunu belirterek, “Malatya’nın tarihi geçmişi yemek kültürünü de etkilemiş görünüyor. Malatya, oldukça zengin bir yemek potansiyeline sahip” diye konuştu.

Büyükelçi ve beraberindeki heyet daha sonra Malatya’nın Arapgir ilçesine gitti. Meyer-Landrut, Millet Han, Eskişehir Vadisi, Metin Emiroğlu Konağı ve Tarih Parkı, Seher Atmaca Konağı, Kaşkaloğlu Konağı ve Gastronomi Müzesi, Halk Eğitim Merkezi ve Onar Mahallesinde bulunan 800 yıllık Cemevi’ni ziyaret etti.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir