Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlar: 1 Temmuz’da Taksim’deyiz

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde açıklama yapan İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, kadınları 1 Temmuz’da Taksim’de yapılacak eyleme çağırdı.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu, Fatih’te bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü önünde İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto etti. Grup, 1 Temmuz’da Taksim Tünel’de yapılacak eyleme de çağrıda bulunuldu. Kadınlar, “1 Temmuz’da Taksim Tünel’deyiz” pankartının yanı sıra “Tolere etmiyoruz” dövizlerini taşırken, sık sık “Boşanmayı değil, cinayeti engelle” , “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Susmuyoruz, korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganlarını attı.

HER ŞEYE RAĞMEN SOKAKLARDAYIZ

Açıklamayı İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Kampanya Grubu gönüllüsü Çağla Akdere okudu. İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile tek taraflı olarak feshedilmek istendiğine değinen Akdere, yıllardır süren mücadele ile kazanılmış bir hakkın tek bir adamın imzasıyla iptal edilemeyeceğinin altını çizdi. “Eşit yaşam hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, haklarımızdan da vazgeçmiyoruz” diyen Akdere, “20 Mart’tan beri katilleri değil kadınları engellemek için yaptıkları her şeye rağmen sokaklardayız, her yerdeyiz. Çünkü bu bizim için bir hayat mücadelesi” dedi.

SESİMİZİ YÜKSELTECEĞİZ

Avrupa Konseyi’ne yapılan bildirimden itibaren üç aylık sürenin dolmasıyla birlikte Türkiye’nin sözleşmeden ilk çekilen ülke olacağının altını çizen Akdere, “Böylece tüm dünyaya toplumsal cinsiyet temelli şiddetle mücadele etme, kadınların ve LGBTİ+’ların eşit yaşamasını sağlama, kadın cinayetlerini engelleme niyeti olmadığını iyice ilan etmiş olacak. 1 Temmuz’da bize hak görmedikleri o hayatı durduracağız. İtaatsizliğimizle iktidarı bu gayrimeşru çekilme kararını aldığına pişman etmek için sokaklarda olacağız, sesimizi yükselteceğiz” ifadelerini kullandı.

BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

“Bu karar kadın düşmanlığını, homofobiyi, transfobiyi resmi siyaset olarak ilan etmek demektir. Tam da bu yüzden 1 Temmuz’da sokaktayız” diyen Akdere, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin her türlü biçimine kayıtsız kalmama çağrısında bulunarak, “Erkek şiddetine karşı dayanışmamızı büyütelim. Yalnızca fiziksel şiddete karşı değil, tehdit, zorlama veya özgürlüğün rastgele kısıtlanması da dâhil, cinsel, psikolojik veya ekonomik şiddete karşı birlikte mücadele edelim” diye belirtti.

“Haklarımız, hayatımız, mücadelemiz, İstanbul Sözleşmesi bizim” diyen Akdere, “Eşit ve özgür yaşama hakkımızdan vazgeçmiyoruz. 1 Temmuz’a kadar sözleşmeyi her yerde anlatıyoruz, 1 Temmuz’da sokakta buluşuyoruz” dedi.

Açıklama, sloganlar eşliğinde son buldu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir