Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Kadınlar her kentten İstanbul’a akacak: Sözleşme bizimdir

 
-Sena Dolar-
İSTANBUL – EŞİK Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, 19 Haziran’da “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” şiarıyla Maltepe’de düzenlenecek olan mitinge çağrı yapan EŞİK gönüllüsü Süheyla Doğan, “Çok güçlü bir ses için Maltepe’de olalım” dedi.
İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkacağı 1 Temmuz öncesi, Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) çağrısıyla 19 Haziran’da Maltepe Sahilde “Büyük Kadın Mitingi” düzenlenecek. Türkiye’nin dört bir yanından kadınların katılması beklenen mitingin şiarı , “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” oldu. Mitingin detaylarına ilişkin ajansımıza konuşan EŞİK gönüllüsü ve “Eylem Çalışma Grubu” üyesi Süheyla Doğan, mitingin iktidara mesaj niteliğinde olacağını belirtti.
‘160’ın üzerinde kadın ve LGBTİ+ toplantıda’
EŞİK’in İstanbul Sözleşmesi için birçok eylemi olduğunu ve bu eylemleri organize etmek amacıyla “Eylem Çalışma Grubu” oluşturulduğunu aktaran Süheyla, grupla birlikte Türkiye çapında miting yapma kararı aldıklarını hatırlatarak, “Çokça tartışılıp konuşulduktan sonra fikir kabul gördü. Tüm Türkiye, kadın ve LGBTİ+ hareketine çağrı yapıldı. EŞİK mitingin çağrıcısı oldu ancak örgütleyici ve düzenleyicisi olarak ‘kim mitinge katılmak isterse onun üzerinden yürüyecek’ diye karar alındı. EŞİK’in yaptığı çağrıya 15 Mayıs’ta 160’ın üzerinde kadın ve LGBTİ+ birey katıldılar. Ardından miting hazırlık grubu oluşturuldu. Yaklaşık 50’ye yakın kadın ve LGBTİ+ bu çalışma grubunda yer alıyor. Toplantı da alınan kararlar doğrultusunda örgütlenmeye başlanıldı” dedi.
‘Miting hazırlıkları son sürat devam ediyor’
19 Haziran’da yapılacak miting için yer olarak önce Bakırköy’ün belirlendiğini ancak koşulların uygun olmamasından kaynaklı Maltepe olarak değiştirildiğini aktaran Süheyla, miting hazırlıklarına dair şu bilgileri paylaştı: “Tertip Komitesi oluşturuldu. Program taslağı hazırlandı. Konuşmacılar, sanatçılar gibi detaylar belirlendi. Dün Emniyete dilekçe verildi ve resmi başvuru yapıldı. Şimdi onun sonucu bekleniyor. Miting hazırlıkları son sürat devam ediyor. Temel sloganımız, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ olacak. Bostancı tarafından saat 12’de bir yürüyüş olacak. Saat 13’te de Meydan’a gelmiş olacağız. Her katılımcı kendi kortejini oluşturabilecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir