Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Cumartesi Anneleri adalet arayışları devam ediyor

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri‘nin adalet arayışları AKP kitidarının engelleme çablarına rağmen  848. haftasında devam ediyor.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi ve Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon tarafından 448 . haftaya ilişkin yapılan orak açıklama söyle:‘‘29 yaşındaki iki çocuk babası Recep Diker ailesi ile birlikte Silvan’a bağlı Kayadere(Ferhênde) köyünde yaşıyordu.Köylüler üzerinde ağır bir koruculaştırma baskısı vardı.Köylülerin tüm baskıya rağmen korucu olmayı reddetmesi üzerine köy üç kez yakıldı. Köylüler zorla yerlerinden edildi.

Bu süreçte Diker ailesi Silvan’a taşınmak zorunda kaldı.Köyde asker baskısından kaçan aile ilçede Hizbullahın hedefi oldu. Ölüm tehditleri alan Recep Diker, bu sefer de şehire ağabeyinin yaşadığı Diyarbakır’a gitti. Ailesini Silvan’da bırakan Diker, Diyarbakır’da ağabeyinin evine yerleşti. 16 Eylül 1994 tarihinde ağabeyisinin işlettiği kahvehaneye gitmek üzere evden çıktı ve bir daha geri dönmedi.Ailenin yaptığı tüm başvurular sonuçsuz bırakıldı.

Recep Diker’den bir daha haber alınamadı. 448 haftamızda Diker Ailesi’nin “Tek talebimiz kendisinden bir haber almak. Sağ ya da ölü ona ne olduğunu bilmek istiyoruz. Ondan geriye kalan bir kemik parçası ve üzerindeki elbiselere ulaşmak için 27 yıldır mücadele ediyoruz.”diyen sesine eşlik edeceğiz. Sizi de sosyal medya hesabımızdan canlı yayınla kamuoyuna ulaştıracağımız 848. haftamızın basın açıklamasını izlemeye, hakikat ve adalet talebimizi sosyal medyadan yaygınlaştırarak sesimize ses katmaya çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir