Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’nun atanmasını protesto ettikleri için Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen burs ve kredilerinin kesilmesini protesto etmek için Kadıköy’de toplanan öğrenciler, “Üniversiteyi savunmaktan vazgeçmiyoruz” dedi.

KYK burs ve kredilerinin kesilmesine tepki gösteren öğrenci grupları, Kadıköy Caferağa Spor Salonu önünde bir araya geldi. “Üniversiteyi savunmaktan vazgeçmiyoruz” diye pankart açan öğrenciler, “Bankalarınız, kasalarınız bizim olanı, biz alacağız” sloganı attı.

“DEMİRÖREN’E KARŞILIKSIZ KREDİ, 300 BİN ÖĞRENCİYE İCRA”

Basın açıklaması öncesinde konuşma yapan üniversite öğrencisi Kübra Aygün, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in ifşaatları sonucunda, Demirören’in Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar karşılıksız kredi aldığı ortaya çıkmıştı. Aynı banka, Demirören’e 750 milyon dolar karşılıksız kredi verirken, KYK kredi borçlarını ödeyemeyen 300 bin üniversiteliyi icraya verdi. Korkuyorlar, korktukları için iktidarlarını sarsan üniversitelilerin burslarını/kredilerini kesiyorlar. Korkuyorlar, çünkü sarayları, servetleri bizden çaldıklarıdır. Korkuyorlar, çünkü bizden çaldıkları ile kurdukları saltanatları sallanıyor. Korkmakta haklısınız.”

“İKTİDAR, ÖĞRENCİLERİ AÇLIKLA TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Basın açıklamasını ise Ceren Bakır okudu. Açıklama şöyle:

“Yüz binlerce öğrenci online eğitime bugün hala ulaşamıyorken, okullar kapalı olmasına rağmen özel üniversiteler zam ardına zam yapıyorken, yoksulluk ve geleceksizlik, işsizlik ve stres yaşamımızın neredeyse doğal bir parçası haline geliyorken şimdi bir de siyasi iktidar, kendi özel kaygılarına öğrencilerin istikbalini alet ediyor.

1 Ocak tarihinde Boğaziçi Üniversitesi’ne koltuk işgal etmek üzere atanan Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilerin, KYK burs ve kredileri bu ekonomik kriz ortamında birden kesiliyor. Gerekçesi de öğrencilerin olaylara karışması. Atanmış Melih, atandığı Boğaziçi’nin tarihine ve saygınlığına resmen hakaret ederek okula yüzlerce polis sokmuş, öğrencileri darp ettirerek gözaltına aldırıp üniversite hocalarının okulla ilişiğini kesmişti.

İşte öğrenciler buna tepki gösterdiği için, üniversitesini kayyumun insafına terk etmediği için bugün zaten geçinmekte zorluk çekiyorken şimdi bir de burslarından oldular. Melih Bulu ve siyasi iktidar, tüpçünün hortumladığı Ziraat Bankası’nı da peşine takarak öğrencileri açlıkla terbiye etmeye çalışıyor.

“YARGILANMASI GEREKEN BİRİ VARSA O İKTİDAR MEMURU MELİH BULU’DUR”

Biz bugün bu hukuksuzluğa karşı sesimizi çıkarmak için bir araya geldik. Sıra arkadaşlarımızın hakkı olan KYK bursları, sırf gençler siyasi iktidar ile aynı düşünmüyor diye kesilemez. Öğrenciler iktidarı desteklemiyor diye cezalandırılamaz. Eğer cezalandırılacak birisi varsa, yargılanması gereken birisi varsa, koltuğundan derhal indirilmesi gereken biri varsa o da Boğaziçi’nin atanmış iktidar memuru Melih Bulu’dur.”

“ÜNİVERSİTEYİ VE ÜNİVERSİTELİLERİ TESLİM ALMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Bursu kesilen öğrencilerden, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü öğrencisi Lizge Biter ise şöyle konuştu:

“Boğaziçi direnişine katıldım. Özgür demokratik bir üniversiteyi savundum ve kayyum rektörün atanış biçimine itiraz ettim, diye Boğaziçi Üniversitesi’nde gözaltına alındım. Bir buçuk ay önce KYK bursumun kesildiğini öğrendim. Birçok arkadaşımızın KYK bursu kesildi. Bunun alt metni aslında biz özgür üniversiteyi savunduğumuz için, taleplerimizi haykırdığımız için onlara karşı bir tehdit oluşturduğumuzun farkındalar. Bu yüzden üniversitelileri ve üniversiteyi teslim almaya çalışıyorlar.”

ENSTRÜMAN ENGELLENİNCE ALKIŞLARLA ŞARKI SÖYLEDİLER

Açıklama sonrasında enstrümanlarıyla şarkı söylemek isteyen öğrencilere polis izin vermeyince öğrenciler alkışlarla ritim tutarak şarkılarını söylediler. Öğrencilerin enstrüman eşliğinde söylemelerine izin verilmeyen şarkılarının sözleri şöyle:

“Ha olmasa olmasa da bu kayyumlar olmasa

Haçan oldi olacak da kampüsüm özgür olsa

 ***

Kendini bilmez biri  ekoso kolaime

Kesmiş burslarımızı ela ela leose

Diyeceğim ona da ekoso kolaime

Allah alsın canını ela ela leose

*** 

Ha olmasa olmasa da bu kayyumlar olmasa

Haçan oldi olacak da kampüsüm özgür olsa

***

Vergiler nere gitti ekoso kolaime

Para ne ara bitti ela ela leose

Kusura bakıyoruz ekoso kolaime

Ha bu kaçıncı etti ela ela leose

*** 

Ha olmasa olmasa da bu kayyumlar olmasa

Haçan oldi olacak da kampüsüm özgür olsa

Tamamdır

Evde kedi aç kaldı ekoso kolaime

Dolar kaç lira oldu ela ela leose

Kılavuza gerek yok ekoso kolaime

Yolun sonu göründü ela ela leose”