Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İstanbul’da kitlesel kadın yürüyüşü

İstiklal Caddesi’ne çıkan binlerce kadın barikatları yıktı: “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı yok hükmündedir!”

“İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” diyen kadınların İstanbul’daki buluşma adresi olan Beyoğlu Tünel Meydanı ve çevresi öğlen saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Ancak binlerce kadın ve LGBTİ+ her türlü gözdağı çabası ve engele rağmen kentin farklı noktalarından hareket ederek Tünel’de buluştu. Galatasaray Meydanı’nda basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar barikatları aşa aşa ilerledi. Rusya Konsolosluğu önünde kurulan ikinci barikatı da dağıtan kadınlar burada polisin biber gazı ve plastik mermi kullandığı sert saldırısı ile karşılaştı. Saldırıya rağmen İstiklal Caddesi’ni terk etmeyen kadınlar burada basın açıklamalarını yaptı ve daha sonra sloganlarla Karaköy’e yürüdü

Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart’ta yayımladığı bir geceyarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto eden kadınlar, Türkiye bugün itibariyle Sözleşme’den resmen çekilmiş olduğu için “1 Temmuz’da isyan var” diyerek onlarca kentte sokağa çıkacaklarını duyurmuştu.

“Her yerdeler amirim”
Kadınların İstanbul’daki buluşma adresi olan Beyoğlu Tünel Meydanı ve çevresi öğlen saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Ancak bölgede yalnızca polisler değil, polis telsizlerinden “Her yerdeler amirim” anonsları geçirecek şekilde kadınlar da vardı. Binlerce kadın ve LGBTİ+ her türlü gözdağı girişimine ve polis ablukasına rağmen kentin farklı noktalarından harekete geçerek Tünel’de buluştu.

“Vazgeçmiyoruz”
“İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının, kadınların hayatlarına ve haklarına müdahale hamlelerinin yok hükmünde olduğunu haykırdı.

Tünel Meydanı’nda yaklaşık bir saat sloganlarla bekleyen kadınlar, polisin engelleme çabasına rağmen barikatın kaldırılmasında ısrarcı oldu. Kadınların direnişi sonucu polis barikatı geri çekerken kadınlar da İstiklal Caddesi’nde ilerlemeye başladı. Yürüyüşe geçen kadınlar Rusya Konsolosluğu önünde ikinci bir polis barikatıyla karşı karşıya geldi. Saldırı tehditleri karşısında geri adım atmayan kadınlar barikatı dağıttı. Bariyerler, polis kalkanları ve kasklar elden ele dolaştı. Bir süre sonra polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırıya geçti.

Saldırıya rağmen İstiklal Caddesi’ni terk etmeyen kadınlar basın açıklamasını burada okudu: “Türkiye 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi ya, polisi, devleti, Cumhurbaşkanı’nı, ‘şiddet tolere edilebilir’ diyen bakanınızı uyardık. Biz itaat etmiyoruz. Bizi yasaklayamazsınız.”

Eylemciler açıklamanın ardından sloganlarla Karaköy’e yürüdü.

Karaköy’e yürüyen binlerce kadın; Karaköy’de kurulan iki polis barikatını aşarak yürüyüşlerine devam etti. Karaköy Meydan’da toplanan kadınlar burada açıklama yaptılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir