Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin 8 Temmuz’da gerçekleştireceği “Demokrasi için bir nefes”mitinginin hazırlıkları sürüyor

 İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri’nin 8 Temmuz’da gerçekleştireceği “Demokrasi için bir nefes” mitingi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından 8 Temmuz’da “Demokrasi için bir nefes” şiarıyla Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak miting için çalışmalar aralıksız devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) üyelerinin de aralarında bulunduğu partililer sokak sokak gezerek, halkı mitinge davet etti. Alsancak ve Kemeraltı Çarşısı’nda yapılan bildiri dağıtımının ardından HDP’li 11 milletvekili kente bağlı 11 ilçeye dağıldı.

img

HDP Mardin Milletvekili Pero Dündar, MYK üyesi Mahfuz Güleryüz ve çok sayıda partilinin de bulunduğu bir grup, Konak ilçesine bağlı Gülçeşme mahallesini ziyaret etti. Partililer, ziyarette mitingin önemine dair değerlendirmelerde bulunarak, bildiri dağıttı. Ziyarette, partiye dönük saldırılara karşı mitinge katılım çağrısı yapıldı.
DENİZ POYRAZ
İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’ın da aralarında bulunduğu grup, Çeşme ilçesinde bildiri dağıtarak, mitinge katılım çağrısı yaptı. Karabağlar ilçesinde esnaf ziyareti gerçekleştiren HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz’ün de aralarında bulunduğu partililer, kapatma davası, HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz için tüm herkesi mitinge çağırdı.
Buca’ya giden HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, yöre dernekleri ve kadınlarla biraraya geldi. TJA üyeleriyle birlikte bildiri dağıtan Tosun, Tatvanlılar, Malazgirt, Boryanlılar dernekleklerinde halkla buluştu. Tosun, ülkede artan baskılara karşı mücadeley çağrısı yaptı. Bu ziyaretteki yoğun ilgi dikkati çekti. Tosun, dernek ziyaretlerinin ardından Kuruçeşme Dere Mahallesi’nde bulunan bir evde kadınlarla bir araya geldi. Tosun, kadınların yaşadıkları sorunları ve önerilerini dinledi.
Kadınlardan birisi, “Kürt mahallelerinde gençlerimiz uyuşturucunun pençesine düşmüş durumda. En kötü yerlerde Kürt gençleri ve Kürt kadınları çalışıyor. Gocunmuyoruz ama kendi topraklarımızda olsaydık üreten ve tüketen de biz olacaktık” diye konuştu.
HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Kemalpaşa ilçesinde ev ev gezerek, yurttaşları mitinge davet etti. Ziyarette partililere yoğun ilgi gösteren yurttaşlar hatıra fotoğrafı çektirdi.
YOK SAYMAYA KARŞI MİTİNGE
HDP Örgütlemeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Alican Önlü ve HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, Foça’nın Ilıpınar mahallesinde halk toplantısına katıldı. Çepni, parti binasına yapılan saldırıya dair bilgilendirme yaparak, herkesi itirazlarını yükseltmek üzere Gündoğdu Meydanı’na çağırdı.
HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ve beraberindekiler, Torbalı ilçesinde bulunan dernekleri ziyaret etti. Çermikliler Derneği’nde konuşan Temelli, “Yöre dernekleri Türkiye’de en gerçek sivil toplum örgütleridir. Yöre dernekleri en önemli gerçekliğimizdir. Türkiye’de birşeyleri değiştireceksek hep birlikte olacaktır. Kürt meselesinin nasıl bir mesele olduğunu Türklere anlatacak en önemli kesimler yöre dernekleridir. Bu yüzden önemli rolleri var” diye belirtti.
Çermikliler Derneği’nin çalışmalarının kıymetli olduğunu belirten Temelli, şunları söyledi: “Kürt gerçekliğini bilmeyenler savaşta ısrar ediyor. Karşımızdakiler bu gerçekliği yok etmek için her şeyi yapıyorlar. En son Deniz Poyraz arkadaşımızı katlettiler. 8 Temmuz’da vicdan sahibi herkesi mitinge davet ediyoruz. Bizi yok sayanlara, yaşam hakkımızı, anadilimizi yok sayanlara karşı bir arada yaşayabileceğimizi göstermek için Gündoğdu Meydanı’nda olmalıyız.”
Temelli ve beraberindekiler, Torbalı’ya bağlı Beşevler Mahallesi’nde de halk toplantısına katıldı.
BİRLİKTE HAREKET 
HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen ve HDP MYK üyesi Turgut Öker’in de aralarında bulunduğu grup, Buca Alevi Derneği’ni ziyaret etti. Ardından Urla’ya geçen heyet Sol Partiyi ziyaret etti. Ziyarette miting ve parti binasına yönelik saldırıya ilişkin değerlendirmeler yapıldı. HDP’liler daha sonra Eğitim Sen’i ziyaret etti.
HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş ve beraberindekiler, Bornova ilçesinde bulunan Dersimliler Derneği ve Alevi Bektaşi Derneği’ni ziyaret etti. Burada ülke siyasetinde yaşanan tıkanığa dikkati çeken Özgüneş, partilerine açılan kapatma davası, HDP’li siyasetçilerin hedef alınması, yaşanan yolsuzluklara karşı demokrasi güçlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir