Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

EŞİK: Tecavüz ve çocuk cinsel istismarı faillerini kim koruyor?

Eşik, ”Tecavüz ve çocuk cinsel istismarı faillerini kim koruyor?” başlıklı yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamda, şu ifadelere yer verildi:

”4. Yargı Paketi’nde yer alan, tecavüz ve çocukların cinsel istismarı suçlarında tutuklama için somut delil aranması kriteri getiren madde, 7 Temmuz’da TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Bu suçlarda tutuklama şartları arasında zaten “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut olgular” aranıyordu. Bu bahane ile cinsel suçlarda tutuklama ve mahkûmiyet kararı neredeyse sadece istisnai olarak veriliyordu. Şimdi de somut delil şartının altı kalın bir biçimde çizilerek, bu suçlarda tutuklama neredeyse imkansız hale getiriliyor. Bu düzenleme ile Yargıtay’ın mağdurun beyanının (belli kriterlerin varlığı halinde) hükme esas alınması konusundaki içtihatları da yok edilmek isteniyor. Cinsel suçlarda mevcudiyeti çok zor olan görüntü kaydı, ses kaydı gibi delillerin aranması ile bu suçlarda cezasızlığın önü tamamen açılıyor.

Uyarıyoruz: Şimdi de çocuk cinsel istismarcılarına af gelebilir

Somut delil şartı ile, cinsel suçlarda tutuklama ya da mahkûmiyet yoluyla cezaevlerine girmek imkansız hale getirilirken; bir yandan da bunlar için af çıkartılarak cezaevleri boşaltılmak istenmektedir. 4. Yargı Paketi Adalet Komisyonu’nda tartışılırken, AKP’li vekiller, TCK 103’teki çocukların cinsel istismarı suçundan cezaevlerinde bulunanların affı ile ilgili bir maddenin de pakete eklenmesini istemişti. Çocuk cinsel istismarı ve tecavüzün evlilik yoluyla aklanması anlamına gelen bu girişim muhalefet vekilleri tarafından engellenmişti. İktidarın yıllardır bu af taslakları ile dolaştığını, 2016 ve 2020’de bu affı çıkarmaya çalıştığını biliyoruz. Herkesi, çocuk istismarcılarına affın önlenmesi için Meclis kapanana dek konuyu takip etmeye çağırıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir