Alevi Haber Ağı

Alevi Haber Ağı Web Sitesi

Pandemi’de yaşamını kaybeden sağlıkçıların anısına çerağ yakıldı, deyişler söylendi, gülbeng okundu.

-Güven Boğa- Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi, UNESCO 2021 Hacı Bektaş Veli’yi Anma Yılı etkinlikleri çerçevesinde pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Başkan Soner Çetin ve Vakıf Başkanı Saim Yılmaz, Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş’e plaket verdi.
Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi, UNESCO 2021 Hacı Bektaş Veli’yi Anma Yılı etkinlikleri çerçevesinde pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları için anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Başkan Soner Çetin ve Vakıf Başkanı Saim Yılmaz, Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş’e plaket verdi.

Pandemi sürecinde fedakarca görev yapan ve görevleri sırasında hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi vefa örneği gösterdi.

UNESCO tarafından 2021’in Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran Veli yılı ilan edilmesinin ardından Çukurova Belediyesi ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şubesi’nin birlikte düzenlediği anma etkinlikleri devam ediyor. Bu kapsamda vakıf binasında düzenlenen etkinlikte pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları anıldı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MİNNETTARIZ

Anma töreninde konuşan Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, 2021 yılını pandemi koşullarında etkinliklerle en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını söyledi. “Bugünkü anma etkinliğini çok önemsediğini belirten Başkan Soner Çetin, “Hekimlerin günümüzde öneminin çok daha fazla bilinmesi gerekirken maalesef hala sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberlerini duymaya devam ediyorum. Pandemi sürecinde en azından değerlerinin daha fazla bilinmesi gerekiyor” dedi.

Başkan Soner Çetin, “Bu yılın Hacı Bektaş Veli’yi anma yılı ilan edilmesi, sevgi hoşgörü yılı ilan edilmesi belki bu anlamda da bir katkı sağlar. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına ne kadar teşekkür etsek azdır. Hakları hiçbir şekilde ödenmez. 436 sağlık çalışanlarının kaybedilmesi çok üzücü, bu durum minnettarlığımızı artırıyor” şeklinde konuştu.

BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR

Adana Tabip Odası Başkanı Dr. Selahattin Menteş de, 2019 yılında ortaya çıkan pandeminin 2020 yılında Türkiye’de görüldüğünü ve tüm dünyayı sardığını hatırlattı. Bu süreçte 175’i hekim olmak üzere 436 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini belirten Dr. Selahattin Menteş şunları söyledi:

“Biz hekimler ve sağlık çalışanları ne zaman ihtiyaç olduğunda ortaya çıkarız ve canımızı ortaya koyarak çalışırız. Bu ülkenin hekimlerinin 14 Mart’ının altında emperyalizme ve işgale direncin adı yatar. Bizim kuruluşumuz 1827’de Tıbbiyeyi Şahane’nin modern tıbba geçiştir 14 Mart. Ama ilk kutlanması tam 90 yıl sonradır ve işgal altındaki İstanbul’dadır. Sizler tarafından ödüllendirilmek bizim için en büyük onurdur. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”

ZAMANIMIZIN GERÇEK KAHRAMANLARI

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Adana Şube Başkanı Saim Yılmaz ise konuşmasında sağlık çalışanlarını zamanımızın gerçek kahramanları olarak niteledi.

UNESCO’nun 2021’i Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran’ı Anma Yılı ilan ettiğini kaydeden Saim Yılmaz, “İçinde bulunduğumuz yıl; bütün insanlığı sevgi, barış ve kardeşliğe çağıran Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a yürüşünün 750. yılı, Pirimiz Hacı Bektaş Veli’den himmet alıp Tapduk Emre’nin mahiyetinde pişen ve “İlahi aşkın izinde ışık saçan gönül insanı” Yunus Emre’nin Hakk’a yürüyüşünün 700. yılı, Kurmuş olduğu Ahilik teşkilatı ile esnafı birleştiren ve onları hem iyi bir insan hem de vasıflı bir üretici hâline getiren Ahi Evran Veli’nin doğumunun 850. Yılıdır” dedi.

Akla ve ilme değer veren hakikat insanı Hacı Bektaş Veli’nin “En yüce servet, iIimdir” sözünü hatırlatan Saim Yılmaz, şöyle devam etti:

ÇERAĞ YAKILDI, DEYİŞLER OKUNDU

“Pandemi süreciyle birlikte her biri gerçek birer kahramana dönüşen, ailelerinden uzakta fedakarca görevlerini yapan ve bu yolda Hakk’a yürüyen tüm sağlık emekçilerine; her türlü övgüye layık olağanüstü gayretleri nedeniyle teşekkür ediyoruz.”

Konuşmaların ardından Başkan Soner Çetin ve Saim Yılmaz, Dr. Selahattin Menteş’e plaket vererek, özverili çalışmalarda bulunan tüm sağlık çalışanlarına teşekkür etti. Ardından pandemi sürecinde hayatını kaybeden sağlık çalışanları anısına çerağ yakıldı, deyişler söylendi, gülbeng okundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir